Hidrolik silindirin hareket kontrolü
Motion control of hydraulic cylinder
  1. Tez No: 771459
  2. Yazar: MUHAMMED ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ OĞUZ GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde değişken koşullar altında çalışan hidrolik silindirlerin, gelişmekte olan elektro-hidrolik sistemlerin bir parçası olan oransal valfler ile birlikte kullanılarak kontrolü incelenmiştir. Hidrolik sistemlerde kontrol problemi genel olarak basınç, pozisyon, kuvvet kontrolü ve farklı eksenlerin senkron hareket kontrolü olarak gözlemlenmektedir. Bu kontrollerin sağlanabilmesi için geleneksel aç/kapa valf sistemlerinin yetersiz kaldığı bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda elektroniğin de gelişmesi ile yüksek tepkimeli oransal valflerin kullanımları yaygınlaşmıştır. Bu valflerin çalışmasına etki eden parametrelerin kullanıldıkları sistemin karakteristiğine göre farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Non-lineer sistemlerde bu parametrelerin hareketin tam döngüsü içerisinde dahi değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Değişken sistem koşullarında hidrolik eksen kontrolünün sağlanması kritik derecede önemlidir. Tez kapsamında hidrolik devresi tasarlanmış sistemin, Simulink hidrolik ekipmanların parametreleri girilerek sistemin matematiksel modeli kurulmuştur. Deney setinden ve matematiksel model üzerinden elde edilmiş veriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the control of hydraulic cylinders operating under variable conditions using proportional valves, which is a part of developing electrohydraulic systems, is investigated. The control problem in hydraulic systems is generally observed as pressure, position, force control and synchronous motion control of different axes. It is known that conventional on/off valve systems are insufficient to provide these controls. For this purpose, with the development of electronics, the use of highreaction proportional valves has become widespread. It has been observed that the parameters affecting the operation of these valves differ according to the characteristics of the system in which they are used. It is known that in non-linear systems, these parameters vary even within the full cycle of motion. Maintaining hydraulic axis control under varying system conditions is critically important. The mathematical model of the system was established by entering the parameters of the hydraulic equipment in the experiment set in Simulink, for which the hydraulic circuit was designed and the experiment set was created. The data obtained from the experimental set and the mathematical model were examined