Bir deri kesme presinin temel tasarımı ve kontrolü
Main construction of a leather cutting press and its control
- Tez No: 21978
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TALHA DİNİBÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Eureka (Avrupa Araştırma Koordinasyon Kurumu) ileri teknoloji alanlarında araştırma ve geliştirme projelerinde karşılıklı işbirliği sağlamak amacı ile 6 kasım 1985' de 19 Avrupa ülkesi ve AET Komisyonu' nun kurduğu bir koordinasyon kurumudur. Kuruluş amacı Avrupa'da sanayi ve teknoloji işbirliğini teşvik ederek yeni teknolojilerin sivil amaçlı uygulamaları sonucu imal edilecek mamuller ile Dünya pazarında Avrupa'nın rekabet gücünü artırmaktır. EUREKA projeleri öncelikle enformasyon teknolojileri, robotik, malzeme, ileri imalat teknikleri, biyoteknoloji, lazerler ile çevre korunması ve ulaşım teknolojileri gibi ileri teknoloji alanlarını kapsamaktadır. Almanca' da“ Flexibel Automat isierte Montage Systeme ”kelimelerinden alman harflerle“FAMOS”olarak isimlendirilen ana proje grubunda EU276 FAMOS-SEMOS projesi kapsamında bir " Deri kesme otomasyon sistemi `nin gerçeklenmesi planlanmıştır. Ayakkabı imalat sanayinde kullanılmak üzere deri kesme işlemlerini hızlandırmak ve daha önemlisi fire miktarını azaltabilmek amacı ile hareketli bir tabla ve bunun üzerinde gezen bir köprü sisteminden oluşan.bilgisayar kontrollü bu deri kesme presinin temel tasarımı, kontrol algoritmaları ve sistemin dinamik davranışlarını görebilmek için simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Kesilecek olan deri, bir eksende hareket edebilen tabla üzerine yerleştirilecektir. Kesme işlemini gerçekleştirecek olan kalıp ve hidrolik basma silindiri, bir köprü sistemi vasıtası ile diğer eksende hareket edebilecektir. Böylece düzlemde derinin istenilen bir noktasına ulaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca altıgen yapıdaki kafa sağa veya sola dönme serbestliğine sahip olup, bir kalıbın işi bittikten sonra altıgenin diğer yüzündeki kalıp kesme işlemine girecek ve böylelikle bir kesme işlemi esnasında altı değişik kalıp kullanılabilecektir. Bu çalışmada presin kontrolü için gerekli olan temel tasarım hesapları yapılmış, sonra bunların yardımı ile kontrol algoritmaları geliştirilerek simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Bu arada C programlama dili vasıtası ile, temsili kalıp resimlerini monitör üzerinde yatay veya düşey eksenlerde hareket ettirmeyi ve sağa yada sola döndürebilmeyi sağlayan bir kalıp yerleştirme programı yazılmıştır. Bu program yardımı ile önce monitör üzerinde uygun yerleştirme yapıldıktan sonra, yerleştirilen kalıpların yatay-düşey koordinatlarını ve açısal durumlarını belirleyen referans dosyaları oluşturulmaktadır. Ayrıca bu bilgilerin simülasyon programına gönderilmesiyle sistemin iki boyutta çalışan animasyonu yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY MAIN CONSTRUCTION OF A LEATHER CUTTING PRESS AND ITS CONTROL Because of the high cost of leather and being limited in the nature, we have to appraise this material more carefully. The purpose of this project is reducing the loss and cutting faults of leather cutting process and to benefit B% from the loss leather which is already thrown away. The leather has not standart peculiarity and because of the nature, there are some differences between classified leathers. These different spesif ications must be known by the cutterexperts to do an appropriate cutting. In this project by using computer softwares and vision system we want to reduce the personal faults. This press has a table which moves on the Y axis and has a bridge system consist of hydraulic cylinder moves on the X axis. There is also a rotary shoe mold cutter part which is driven by a step motor system. The main components of this press are A. C servomotors, ball screws, vision system. Figure. 1 Leather cutting press structure.Control of the system: We have used A. C. servomotors to drive the system and at the and of the motors we have timing belts and to convert the rotary motion of the motor into linear motion of the bridge system or table driving system we have used ball-screws. So there are two reduction ratio; one of them (Ni) is between motor and timing belt and the other one (N2) is between ballscrew and mass system which moves linearly. Dynamic equation of the bridge and table movement systems are the same; J w +B w =N k I ev v ev v 1 m M J =J +- ev v system..2. B -J- +\ Jm and b =B + *ystem+N2 b N ev v N 1 m Main purpose of our control system is position control so, we have used PD. control algorithm to control the system. 3 ref o E(s) | K(J[+ T^s) U(s) j; systemj- Figure 2.PD control block diagram. Generally '^i =K(1+t s) E(s) d so command input is; and error is E(s)=9 (s)-6(s) ref U(s)=(8 (s)-8(s))K(l+T s) ref d u=K(e -e)-K e p ref v In our system to do current control, command input of the system will be I=K (9 -e )-K « p refv v v v VIWe can measure the motor speed by using a tachogenerator and we can measure the ballscrew position by using the optical encoder at the and of the shaft, so we can obtain velocity and position feedback of the system. If we substitute the current in the dynamic equation of the movement, the formula will be; J w +B u =N k [K (8 -9 ).-K w ] ev v ev v 1 m p ref v v v v J a +.(B +N k K )w +N k K 9 =N k K 6 evv ev lmv v lmpv Imp ref By using Laplace transform; 6 (s)=- N.k K Imp 9 (s) J s2+(B +N k K )s +N k K v ev ev 1 m v Imp 9 (s)=- N k K /J Imp e e (s) ref s +(B +N k K )s/J +N k K /J v ev lmv evlmp e The natural frequency of the system is like a second order system, so we can obtain; N k K B +N k K 2 Imp ". 0~ _ ev lmv w ss ü_ and 2çw = ; o J o J ev ev We assume that Ç=0.8 and wo=STr. rd/s and we can find K and K coeffficients p v Figure 3.PD control structure of the system. VllFor studying about the simulation of the system we should find the state space equations of the system. X =9 1 v x =8 and I=KP(9 -9)-Kvw 2 v ref X =X 1 2 X =- 2 B N k ev 1 mT -. x +¦- i 1 J 2 J ev ev Because of the ballscrews have critical speed we have used P control algorithm to limit the velocity of the system at a desired velocity limit. With P control algorithm, command input will be; I=k. (w -w ) h ref v Figure 4.P control block diagram. As a result, our control structure has four different region. First, by means of maximum current system reach the maximum velocity and this is the acceleration region. On the second region we have used P control algorithm to control the velocity at the maximum value. After the second region the system position reaches third deceleration part and on this region system uses maximum negative current to decelerate.We can see these behaviours on the phase-plane analysis of velocity and position. w(velocity) acceleration I w(max.) P speed control deceleration e(position) 9i 92 max. error Figure 5. Phase-plane analysis. vmVision system: The boundaries of the leathers and shoe molds are transferred to the computer screen with the help of the vision system. And by using the molds placing software we can place the molds on the computer screen. The expert should be careful about placing the molds on the screen because if there is a fault on the leather there shouldn't be any molds on that place. The expert can also control the real leather which is on the table and mark some peculiarities such as softness, roughness, thickness, faults etc... In our system the problem is defining the boundaries of the leather and shoe molds. Conversion of the analog image in the video signal to a digital signal requires that each frame be converted individually from a varying analog signal to a series of digital representations. We use a frame-grabber card to convert the analog signals into the digital. Each pixel on the screen takes on one of a finite number of values according to how white or black the picture is in that small area. Pixels can usually take on a range of values, often anywhere from 16 to 256. For example if there are 16 possible pixel values then the bit configuration decimal 0 represents black and the bit configuration decimal 15 represent white and whole black-white spectrum is frequently called a gray scale. In our system we will use a gray scale with two or four different color spectrum. Figure 6. Vision system. IX