Büyükdere sel kapanı projesi jeoteknik incelemesi (İstanbul-Çatalca)
Geotechnical investigation of the büyükdere flood trap project (Çatalca-İstanbul)
- Tez No: 771486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Büyükdere Sel Kapanı (Çatalca - İstanbul) aks yeri ve sanat yapısının inşaası için uygun temel seviyesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; aks yerinde yapılacak 3-4-6 ve 8 m kazı derinlikleri için ayrı ayrı gövde yükleri hesaplanmıştır. Aks yerinde açılan temel sondaj kuyularından SK-3, SK-5 ve SK-6 numaralı kuyuların açımı sırasında 2.00 m'lik kademeler halinde toplam 30 adet presiyometre deneyi yapılmıştır. Presiyometre deneyinden elde edilen verilerinden yararlanılarak önerilen kazı derinlikleri için taşıma ve oturma hesaplamaları bilgisayar ortamında yapılarak en uygun temel seviyesi seçilmiştir. Ayrıca, kazı alanı içerisinde yapılacak palyeli kazılar için uygun şev açısının ve geometresinin belirlenmesi amacıyla laboratuvar deneylerinden elde edilen kohezyon (c) ve içsel sürtünme açısı (ɸ) değerleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Slide 5.0 programı kullanılarak şev analizi hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda aks yeri sol sahilde ve talvegde 8.00 m, aks yeri sağ sahilde 6 m temel kazı yapılması önerilmektedir. Yapılacak sıyırmalar sonucunda hesaplanan taşıma gücü değerleri; SK-3 no.lu kuyunun bulunduğu bölgede 4.17 kg/cm2 olarak, SK-5 nolu kuyunun bulunduğu bölgede 4.73 kg/cm2 olarak ve SK-6 nolu kuyunun bulunduğu bölgede 3.47 kg/cm2 olarak tespit edilmiştir. Hesaplanan değerlerin kuyuların bulunduğu bölgedeki gövde yüklerini karşıladığı tespit edilmiştir. Bunun ile birlikte gövde altından bitkisel toprak ve ana kayanın yerinde ayrışması sonucu oluşan zayıf taşıma gücüne sahip birimler kaldırılarak maximum proje yükü altında zeminin taşıma ve oturma yönünden yeterli seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Şev analizi programı ile yapılan hesaplamalar sonucunda şev oranının 1.5/1 (yatay/düşey) şev eğiminde 4 m palye genişliği ve 5 m palye yüksekliğinde yapıldığı takdirde belirlenen şev geometresinin güvenli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to determine the axis location of the Büyükdere Flood Trap (Çatalca – Istanbul) as well as the appropriate foundation level for the construction of the art structure. Body loads were calculated separately for the 3-4-6 and 8 m excavation depths to be made at the axle site in accordance with this purpose. A total of 30 pressuremeter tests were performed at 2.00 m levels during the drilling of the SK-3, SK-5, and SK-6 wells at the axis site. Using the pressuremeter test data, transportation and settlement calculations for the proposed excavation depths were performed in a computer environment, and the most appropriate foundation level was chosen. Furthermore, cohesion (c) and internal friction angle (ɸ) values obtained from laboratory tests were used to determine the appropriate slope angle and geometry for pier excavations to be made in the excavation area. The Slide 5.0 program was used to perform slope analysis calculations in accordance with the data obtained. Based on the findings of all studies, a foundation excavation of 8.00 m on the left bank and thalweg at the axis site and 6 m on the right shore at the axis site is recommended. Values of bearing capacity calculated as a result of stripping It was determined to be 4.17 kg/cm2 in the region surrounding the SK-3 well, 4.73 kg/cm2 in the region surrounding the SK-5 well, and 3.47 kg/cm2 in the region surrounding the SK-6 well. The calculated values have been determined to meet the body loads in the region where the wells are located. In addition, the units with weak bearing strength, which are formed as a result of the decomposition of the vegetative soil and bedrock under the body, were removed and it was concluded that the ground was at a sufficient level in terms of bearing and settlement under the maximum project load. As a result of the calculations made with the slope analysis program, it has been determined slope geometry is safe if the slope ratio is made at 1.5/1 (horizontal/vertical) slope, 4 m berth width and 5 m berth height.