The conceptualization of a new semiological/semiotic model for the understanding of the matters of the causality and the meaningfulness in/of the built environment
Yapılı çevrede ve yapılı çevrenin nedensellik ve anlamlılık konularının anlaşılması için yeni bir göstergebilimsel modelin kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 771498
  2. Yazar: EBRU EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kentsel mekanlardan ve mimarilerden oluşan yapılı çevre, bu çevrede yaşayan bütün sosyal bireylerin davranışlarını, duygularını ve düşüncelerini, ve deneyimlerini, bu bireylerin günlük yaşamları açısından oldukça önemli olan ifade edici, çağrışımsal, ve hatta derin psikolojik anlamları barındıran her türlü kentsel ve mimari şeyleriyle, yani, nesnesiyle, mekanıyla ve bileşenleriyle ortaya koyar. Bu nedenle, her biri sembollerle, dolayısıyla arke(i)tiplerlerle ve arke(i)tipsel içeriklerle, ilişkili birer işaret olarak düşünülebilir. Başka bir deyişle, herhangi biri, hem bir gösterge yapısı hem de derin bir yapı olarak ele alınabilir. Bu bakımdan yapılı bir çevre, hem işaret çalışmaları, özellikle iki başlıcası, Ferdinand de Saussure'un Semioyoloji'si ve Charles Sanders Peirce'nin Semiyotik'i, hem de derinlik psikolojisi alanındaki çalışmalar, örneğin, Carl Gustav Jung'un Analitik Psikoloji'si, yoluyla incelenebilir. Böylece, sadece herhangi bir kentsel ve mimari yapılı çevreyi fiziksel, mekansal, sosyal, kültürel ve tarihi yönleriyle değil, toplumları da tartışmak mümkün olabilir. Ancak, günümüzdeki göstergebilimsel yaklaşımların bu bağlamda yetersiz oldukları görülmektedir çünkü hiç biri kendi çalışmalarını derinlik psikolojisi ile birlikte yürütmemektedir. Bu, hem insan davranışlarının ve deneyimlerinin nedenselliği meselesini hem de yapılı bir çevrenin bu çevredeki bireysel ve toplumsal yaşamların anlamlılığı meselesini ele alan kentsel ve mimari göstergebiliminin derin (/derinlik) psikolojik zemininin eksikliğini belirtir. Bu eksikliği bir problem olarak tanımlayarak ve bu meseleleri göz önünde bulundurarak, bu tez, bir metoda, yani, kentsel ve mimari bakış açıları için, arke(i)tiplerin, bu konuda böyle bir zemin oluşturacağını varsayarak, göstergebilime katkılarını ve entegrasyonlarını sağlamayı hedefleyen kavramsal bir model geliştirme yoluna, dayanan bir çözüme, odaklanır. Sonuç olarak tez, nihayetinde, yapılı çevre ile ilgli konulara dayanan kentsel ve mimari teoriler için kullanılabilinecek derin (/derinlik) psikolojik bir zemine sahip yeni bir yaklaşımı işaret çalışmalarına sunar.
Özet (Çeviri)
Built environment, consisting of urban spaces and architectures, manifests behaviors, thoughts and feelings, and experiences of all the social-individuals of a society living in itself, through all kinds of its urban and architectural things, that is, its objects, spaces, and components, which bear very significant meanings, that is, denotative, connotative, and also deep meanings, in terms of the daily lives of these people in the environment. Therefore, each of them could be considered as a sign associated with symbols, and correspondingly with the arche(i)types and arche(i)typal contents; in other words, any could be handled as both a sign structure and a deep structure. That is to say, a built environment, in this respect, could be examined through the sign studies, especially Semiology of Ferdinand de Saussure and Semiotics of Charles Sanders Peirce, as both are two main ones of these studies, and through the studies in the field of depth psychology, for example, Analytical Psychology of Carl Gustav Jung. In this way, it could be possible to discuss not only any built environment together with its physical, spatial, social, cultural, and historical aspects but also the societies. However, recent semiological and semiotic approaches seem insufficient in this context; because, none of them carry out their sign studies together with depth psychology. This points to the lack of a deep (/depth) psychological ground in urban and architectural semiology and semiotics by addressing not only the matter of the causality in terms of human behaviors and experiences, but also the matter of the meaningfulness in/of a built environment in terms of the individual and social lives there. By defining this lack/deficiency as a problem and by taking these matters into account, this thesis focuses on a solution which is based on a method, that is, a way to develop a conceptual model aiming to provide the contribution or the integration of the arche(i)types into the sign studies for urban and architectural perspectives in the context of built environment by assuming that all these arche(i)types render a deep (/depth) psychological ground in this regard. As a result, the thesis presents, in the end, a new approach, which has a deep (/depth) psychological ground, to the sign studies in order to be used for the urban and architectural theories concerning the built environments.