Bergamot (Citrus bergamia) meyvesinin Lactobacillus plantarum suşu ile fermantasyonu: Fenolik bileşiklerin, kısa zincirli yağ asitlerinin analizi
Fermentation of bergamot (Citrus bergamia) fruit with Lactobacillus plantarum strain: Analysis of phenolic compounds, short chain fatty acids
- Tez No: 771521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda kolon sağlığımızın genel sağlığımız üzerindeki etkileri daha net ortaya kondukça probiyotikler ve prebiyotikler en çok araştırılan ve adından en sık bahsedilen kavramlar haline gelmiştir. Bu kapsamda, biyoaktif bileşikler içeren yeni fermente ürünler de, sağlığı geliştirici işlevleri nedeniyle artan bir ilgi görmektedir. Bu çalışma bergamot meyvesinin, L. plantarum ile fermantasyonu sonucu içeriğinde meydana gelen değişiklikleri incelemek ve prebiyotik aktivitesini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bergamot meyvesi albedo kısmıyla birlikte homojen hale getirilmiş, 106 kob/ml L. plantarum suşu eklenerek 30 °C'de 6 gün fermente edilmiştir. L. plantarum eklenmeyen kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. 0., 2., 3., 4. ve 6. günlerde örnekler alınarak canlı bakteri sayısı, pH, antioksidan aktivite, toplam fenolik madde içeriği, kısa zincirli yağ asitleri ve fenolik bileşik içeriği incelenmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. pH değeri kontrol grubunda 5.4'e, L. plantarum suşu eklenen LAB grubunda 3.7'ye düşmüştür. Antioksidan aktivite kontrol grubunda 8.56 mM Trolox/l'den 7.63 mM Trolox/l'ye düşerken, LAB grubunda 9.72 mM Trolox/l'ye yükselmiştir. Kontrol grubunun toplam fenolik madde içeriği 20.17 GAE, mg/l'den 20.78 GAE, mg/l'ye yükselmiştir. LAB grubunun toplam fenolik madde içeriği 20.17 GAE, mg/l'den 21.74 GAE, mg/l'ye yükselmiştir. Antioksidan aktivite ile toplam fenolik madde içeriğinde meydana gelen değişiklikler paralellik göstermiştir. L.
Özet (Çeviri)
In recent years, as the effects of our colon health on our general health have been revealed more clearly, probiotics and prebiotics have become the most researched and frequently mentioned concepts. In this context, new fermented products containing bioactive compounds are also attracting increasing attention due to their health-promoting functions. This study was carried out to examine the changes in the content of bergamot fruit as a result of fermentation with L. plantarum and to determine its prebiotic activity. Bergamot fruit was homogenized with the albedo part, and 106 CFU/ml L. plantarum strain was added and fermented at 30 °C for 6 days. L. plantarum was compared with the control group without supplementation. Samples were taken at 0, 2, 3, 4 and 6 days and the number of viable bacteria, pH, antioxidant activity, total phenolic content, short chain fatty acids and phenolic compound content were examined and compared with the control group. The pH value decreased to 5.4 in the control group and to 3.7 in the L. plantarum group added to the LAB group. While the antioxidant activity decreased from 8.56 mM Trolox/l to 7.63 mM Trolox/l in the control group, it increased to 9.72 mM Trolox/l in the LAB group. The total phenolic content of the control group increased from 20.17 GAE, mg/l to 20.78 GAE, mg/l. The total phenolic content of the LAB group increased from 20.17 GAE, mg/l to 21.74 GAE, mg/l. The antioxidant activity and the changes in the total phenolic substance content showed parallelism. After fermentation with L.