Zeytin dal kanseri etmeni Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi'ye karşı in vitro koşularda farklı bitkilerin uçucu yağlarının etkisi
Effect of essential oil against bacterial knot disease caused by Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi'ye in in vitro conditions
  1. Tez No: 367396
  2. Yazar: CANSU ÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada bitki uçucu yağlarının farklı uygulama, doz ve sürelerde Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi'ye karşı antibakteriyel etkisi araştırılmıştır. Disk ve süspansiyona karıştırma yöntemleri uygulandığında kekik (Thymus vulgaris), bergamot (Citrus bergamia), sarımsak (Allium sativum), karabaş, (Lavandula stoechas), karanfil (Caryophyllus aromaticum) ve okaliptüs (Eycalyptus globus) uçucu yağları diğerlerine göre daha etkili olurken, besi yerine uçucu yağların eklenmesi uygulaması etkisiz bulunmuştur. Uçucu yağ dozu arttırıldıkça antibakteriyel etkininde arttığı tespit edilmiştir. Farklı sürelerde uygulanan uçucu yağların tamamında 24 saat sonra yapılan ekimlerde bakteri popülasyonunda değişiklik olmazken, 0, 1, 3 ve 6 saat sonra yapılan ekimlerde bakteri popülasyonunda önemli derecede azalma gözlenmiştir. Bütün uygulamalar sonucunda, besi yerinde Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi' ye kekik uçucu yağının antibakteriyel etkisinin en yüksek oranda olduğu saptanmıştır.. Kekik uçucu yağı yanında bergamot, karabaş ve okaliptüs uçucu yağlarıda patojene etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The antibacterial effect of essential oils of thyme (Thymus vulgaris), bergamot (Citrus bergamia), garlic (Allium sativum), fernch lavender (Lavandula stoechas) clove (Caryophyllus aromaticum), eucalytus (Eycalyptus globus) on Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi were investigated. Thyme, bergamot, garlic, fernch lavender, clove, eucalytus essential oils have been found effective more than others. It is detected that as the dose of essential oils increased, the antibacterial effect increased. Bacterial population did not changes after 24 h growth in different treatment of essential oils at different times, but relative decrease in becterial population at 0, 1, 3, and 6 h growing were observed. Especially, thyme essential oil showed the highest antibacterial effect. In all of the applications in different doses. Thyme essential oil the most effective. Bergamot, lavender and eucalyptus essential oils followed the thyme essential oil, respectively.