Anamur'un kültür turizmi potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Anamur in terms of cultural tourism potential
  1. Tez No: 771529
  2. Yazar: AYŞE TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, kültür turizminin önemli bir değerine sahip, Tarihi Kentler Birliği'nin bir parçası olan Anamur'un sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler ele alınmıştır. Çalışmada, kültür turizmine konu olan tüm unsurlar ele alınıp, tarihi ve kültürel mirasın turizme kazandırılması sürecinde uzmanlarla yapılan görüşmeler bağlamında, Anamur'un kültür turizmi konusunda yaşanan zorlukları irdelenip, sonuç ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Çalışma da nitel araştırma yöntemi kapsamında görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu çerçeve de, Anamur'un turizm politika ve karar alıcılarını doğrudan etkileyen ve karar sürecinde yer alan kamu kurumlarının ve özel sektörün öncüsü durumundaki dernek, birlik, kurum ve kuruluşlardan seçilen bir örneklemle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma Anamur ilçesi ile sınırlandırılmış olup, ilçeye dair tüm kültürel somut ve somut olmayan özellikler dâhil edilmiştir. Anamur'un sahip olan kültürel değerler(antik kent, kentteki diğer yapılar ve Mamure kalesi vb.) esas alınmıştır. Çalışmanın amacı, Anamur'un sahip olduğu tarihsel ve görsel zenginliğinin kültür turizmi içindeki yeri üzerinde durmak, çözüm önerileri sunmak ve başta Anemurium antik kenti olmak üzere tüm kültürel unsurların potansiyelini değerlendirmektir. Tez çalışmasında Toplamda 34 kişi ile görüşme sağlanmıştır. Verilerin yorumlanmasında durum ve içerik analizi türlerinden biri olan GZFT analizi uygulanmıştır. Araştırmanın son 4 sorusu GZFT analizi olup, analiz sonuçlarına göre Anamur'un kültür turizmi açısından güçlü yönleri, bakir kalmış denizi, alternatif turizm türleri, sahilleri, Anemurium Antik Kenti, Mamure Kalesi, tarihi ve kültürel değerleri, yörük kültürü, muzu; zayıf yönleri, alt yapı sorunları, ulaşım, halkın turizm konusunda bilinçsiz olması, reklam ve tanıtım eksikliği, yatırım ve destek eksikliği, bölgede 4-5 yıldızlı otel sayısının azlığı, tarıma ağırlık verilmesi; fırsatları, Alanya'da bulunan Gazipaşa havalimanının açılması, restorasyon ve kazı çalışmalarının bölgenin uzman ekiplerinden oluşması; tehditleri ise, sera gazları, Akkuyu nükleer santralidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical and cultural values of Anamur, which is a part of the Historical Cities Union and has an important value in cultural tourism, are discussed.In the study, all the subjects that are the subject of cultural tourism were discussed and in the context of interviews with experts in the process of bringing historical and cultural heritage to tourism, the difficulties experienced in cultural tourism in Anamur were examined and results and solution suggestions were put forward. Interview technique was used within the scope of qualitative research method. In this framework, interviews were conducted with from associations, unions, institutions and organizations, which are the pioneers of public institutions and private sector, which directly affect the tourism policy and decision makers of Anamur and take part in the decision process.The study is limited to the Anamur district, and all cultural, tangible and intangible features of the district are included. The cultural values of Anamur are based on.In the thesis study, 34 people were interviewed in total. SWOT analysis, which is one of the situation and content analysis types, was applied in the interpretation of the data.The last 4 questions of the research are SWOT analysis, and according to the results of the analysis, Anamur's strengths in terms of cultural tourism, untouched sea, alternative tourism types, beaches, Anemurium Ancient City, Mamure Castle, historical and cultural values, nomadic culture, banana; weaknesses, infrastructure problems, transportation, people's ignorance about tourism, lack of advertising and promotion, lack of investment and support, the lack of 4-5 Star hotels in the region, emphasis on agriculture;opportunities, the opening of the Gazipaşa airport in Alanya, the restoration and excavation works of the region's expert teams; Threats are greenhouse gases, Akkuyu nuclear power plant.