Hemşirelik öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi düzeylerinin anket yolu ile ölçülmesi
Measuring the knowledge levels of nursing students on occupational health and safety by survey
- Tez No: 771528
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Nursing, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, insana yakışır bir işi; özgür, eşitlik ve güvenlik içerisinde, insan onuruna yakışır çalışma hakkı olarak tanımlanır. Sağlık kurumlarından elde edilen kayıtlar ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan düzenlemeler sağlık sektörünün iş güvenliği açısından çok riskli olduğunu göstermektedir ve istatistikler, sağlık sektörünü öldürücü olmayan iş kazalarında en yüksek oranda risk taşıyan ikinci sektör olarak göstermektedir. Hastaya doğrudan bakım sağlayan sağlık ekibinin en önemli üyesi olan hemşireler, ilaçlar, kimyasallar, bulaşıcı ajanlar, malzeme ve ergonomik koşulların yetersizliği, ağır işlerde çalışma gibi sayısız mesleki tehlikeye maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hemşirelik öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi düzeylerini ölçmektir. Bu amaçla, bir anket formu hazırlanarak rasgele seçilen örneklem kümesinde yer alan gönüllü katılımcılara uygulanmıştır. Çalışma toplam 218 hemşirelik bölümü öğrencisi ile tamamlanmıştır. Anket formuna ait ölçek bölümü 37 madde ve 6 faktörden oluşmaktadır. Genel ölçek puanı 166,67±14,01 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is defined as the right to work with freedom, equality, and security with dignity. The records obtained from the health institutions and regulations on occupational health and safety show that the health sector is very risky in terms of occupational safety, and statistics show that the health sector is the second sector with the highest risk of non-fatal work accidents. Nurses, who are the most important members of the healthcare team providing direct care to the patient, are exposed to numerous occupational hazards such as drugs, chemicals, infectious agents, inadequate materials and ergonomic conditions, and heavy work. The aim of this study is to measure the knowledge level of nursing students about occupational health and safety. For this purpose, a questionnaire form was prepared and applied to the volunteer participants in the randomly selected sample set. The study was completed with a total of 218 nursing students. The scale part of the questionnaire consists of 37 items and 6 factors. The overall scale score was calculated as 166.67±14.01.