The impact of financial management on the companies performance: Analytical study on medications manufacturing companies
Finansal yönetimin şirketlerin performansına etkisi: İlaç üreten şirketler üzerine analitik çalışma
  1. Tez No: 771568
  2. Yazar: AHMED ADNAN IMRAN MURAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Finansal yönetim konusu temel olarak, finansman faaliyeti, yatırım faaliyeti ve kâr dağıtım faaliyeti olmak üzere ele alınması gereken üç faaliyetten oluşmaktadır. Finansman kararları için çalışma, borç-öz sermaye oranı analiz edildi. Kısa vadeli bir yatırım için, çalışmada cari oranlar (CR), hızlı oranlar (QR) ve işletme sermayesi devir oranları (WCTR) analiz edildi. Temettü kararları için, çalışmada hisse başına kazanç oranı (EPS) ve hisse başına temettü (DPS) analiz edildi. Çalışmanın temel amacı, açıklayıcı değişkenler olarak kabul edilen tüm seçilmiş finansal yönetim oranları ve bir yanıt değişkeni olarak kabul edilen aktif getirisi (ROA) ile finansal yönetimin şirketlerin performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Çalışma örneklemi, Arap ülkelerine tıbbi ürün ve hizmetlerini sunan seçilmiş dört şirketi içeriyordu. Çalışma, 2012-13'ten 2021-22'ye kadar olan dönemi kapsamaktadır. Örnek şirketler için finansal yönetim oranları arasındaki farklılıkların tespiti için tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Etki, seçilen her şirket için bir panel veri analizi regresyon modeli ile kontrol edilmiştir. DPS ve WCTR hariç, çalışma süresi içinde seçilen şirketler arasında finansal oranlarda bir ‏zıtlık olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma ayrıca finansal yönetimin Aurobindo ve Cipla şirketlerinin performansı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını, Biocon ve Wockhardt şirketlerinin performansı üzerinde bir etkisi olduğunu buldu.
Özet (Çeviri)
The subject of financial management has mainly three activities which have to deal with namely financing activity, investment activity, and dividend distribution activity. For financing decisions, the study analyzed the debt-equity ratio. For a short-term investment, the study analyzed current ratios (CR), quick ratios (QR), and working capital turnover ratios (WCTR). For dividend decisions the study analyzed earnings per share ratio (EPS) and dividend per share (DPS). The key objective of the study is to analyze the effect of financial management on companies' performance with all selected ratios of financial management considered as explanatory variables and return on assets (ROA) considered as a response variable. The study sample contained four selected companies provide offer their medical products and services to Arab countries. The study depends on period starting from 2012-13 to 2021-22. For the identification of differences among financial management ratios for sample companies, the one-way Anova test was used. Correlation analysis has been used to identification of an association between independent variables and dependent variable. The impact has been checked by a panel data analysis regression model for each selected companies. The study concluded that there is a discrepancy in the financial ratios among selected companies within the study period except for DPS and WCTR. The study further found that while financial management has no effect on the performance of the Aurobindo and Cipla companies, it has an impact on the performance of the Biocon and Wockhardt companies.