Gökkuşağı alabalığı havyarı üretiminde nar kabuğu ve kekik yağı ilavesinin uzun süreli raf ömrüne etkisi
Effect of addition pomegranade palm and oregano oil to rainbow trout roe long shelf life
  1. Tez No: 771574
  2. Yazar: İBRAHİM FEHİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI HAVYARI ÜRETİMİNDE NAR KABUĞU VE KEKİK YAĞI İLAVESİNİN UZUN SÜRELİ RAF ÖMRÜNE ETKİSİ Gıda olarak balık yumurtasını da içeren su ürünleri yüksek besin değeriyle tüketici talebine cevap vermektedir. Bununla birlikte pahalı ve sınırlı miktarda üretilen besinlerdir. Alabalık ve salmon havyarları dünya genelinde yüksek besin değeriyle son zamanlarda müşteri talebi hızla artan ürünlerdir. Ülkemizde balık havyarı oldukça sınırlı miktarda üretilmektedir. Genellikle tuzlama metoduyla üretilen balık havyarı artan müşteri talebine yetişememektedir. Çalışmada tuzlama metoduyla üretilen gökkuşağı alabalığı havyarının içeriğine nar kabuğu yağı (NKY) ve kekik yağı (KY) eklenenerek kontrol (KT) grubuyla birlikte raf ömründeki durum iki farklı saklama sıcaklığında incelenmiştir. Toplam 6 gruptan oluşan ve tuzlama yöntemiyle üretilen havyarlar +4 ⁰C ve -18 ⁰C sıcaklıklarda saklanmış 0 ve 90. ve 180. günde tuz içeriği, pH, koliform bakteri, aerobik koloni sayısı (AKS) ve Listeria monocytogenes varlığı ve toplam uçucu bazik asit (TVBN) analizleriyle raf ömrü tespit edilmeye çalışılmıştır. 90. gün analizlerine göre +4 ⁰C saklama ortamında NKY, KY ve KT grubu için değerler sırasıyla tuz içeriği 3,32±0,71, 3,54±0,36, 3,25±0,40, pH değeri 6,33±,40, 6,35±0,55, 6,59±0,40 olarak bulunmuştur. Mikrobiyolojik analizlere göre AKS 4,83x107±4,04x106, 7,80x107±2,0x106, 9,20x107±1,0x106 koliform bakteri sayısı tüm gruplarda
Özet (Çeviri)
EFFECT OF ADDITION POMEGRANADE PALM AND OREGANO OIL TO RAINBOW TROUT ROE LONG SHELF LIFE Seafood, including fish eggs, has a high nutritional value and is able to meet these needs of the consumer. However, seafood is among the most expensive foods due to limited production capacity. Trout and salmon roe has increasing demand because of high nutrional value. In Türkiye, fish roe is processed at a very limited level to be available for consumption. In general salted roe does not meet the consumer's demand. In this study pomegranate palm oil (PPO) anda oregano oil (OO) with control group (CG) added to produced roe with salting methods and analyzed shelf life under two different storage temperature. Consisted total six group produced from salted roe kept in +4 ⁰C and -18 ⁰C storage temperature. In 0 and 90. days, samples analyzed methods including salt content (SC), pH value, coliform bacteria (CB) count, total aerobic bacteria colony count (TAB), Listeria monocytogenes existence, total volatile basic nitrogen (TVBN) to determine shelf life. At 90th days, under +4 ⁰C storage medium, PPO, OO and CG analyzed values respectively for salt content 3,32±0,71, 3,54±0,36, 3,25±0,40, for pH value 6,33±,40, 6,35±0,55, 6,59±0,40, for TAB 4,83x107±4,04x106, 7,80x107±2,0x106, 9,38x107±0,37x107, for CB count under 10 and L. monocytogenes undetected. TVBN measurements was respectively 8,39±0,04, 8,19±0,09, 9,31±0,10. Under -18 ⁰C storage medium, PPO, OO and CG analyzed values respectively for salt content 3,81±0,55, 3,63±0,60, 3,29±0,12, for pH value 6,55±0,46, 6,48±0,20, 6,53±0,32 and all microbiological value under 10 and L. monocytogenes undetected too.