Orta Toroslardaki cevizlerin (J.regia l.) seleksiyon yolu ile ıslahı
Selection breeding qf walnuts (J.Regia l.) in the middle Taurus mountains
- Tez No: 77161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ Orta Toroslardaki Cevizlerin (J.regia L.) Seleksiyon Yoluyla Islahı Necla KUMRAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABÎLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Ali KÜDEN Yıl: 1998 Sayfa: 83 Jüri : Doç. Dr. Ali KÜDEN Prof. Dr. Sinan ETİ Prof. Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN Orta Toroslarda iki yıl süreyle yürütülen bu çalışmada, bölgedeki ceviz ağaçlan taranmış ve üstün özellik gösteren 40 ceviz tipi belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonunda 15 ceviz tipi ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen bu tiplerde % 100 geç uyanma saptanmış olup, seçilen tipler soğuklardan etkilenmemişlerdir. Bu tiplerden % 73.4'ünde yan dal meyve verimi yüksek bulunmuştur. Tiplerin hepsi verimli olup, çiçeklerime yönünden tiplerin % 50'si protandry, % 40'ı protogyny ve % 10'u homogamy özelliği göstermiştir. Ortalama meyve ağırlığı 12.32 g olurken, bu değerler 11.09-14.07 g arasında değişmiştir. İç oranı tiplere göre % 47.83 oranında olup, bu oran % 38.0 ile % 52.0 arasında değişmiştir. İç ağırlığı 4.71 g ile 6.83 g arasında değişmekte olup, ortalaması 5.88 g'dır. Seçilen ceviz tiplerinde iç rengi % 13.3 açık san, % 40 san, % 46.7 kahverengi bulunmuştur. Bu tiplerin % 47'si yuvarlak, % 53'ü ise oval şekilli olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ceviz, seleksiyon, ıslah
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Selection Breeding of Walnuts (J. regia L.) in the Middle Taurus Mountains Necla KUMRAL DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç.Dr. Ali KÜDEN Year: 1998 Pages : 83 Jury : Doç.Dr. Ali KÜDEN Prof.Dr. Sinan ETİ Prof.Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN In this selection study carried out between 1996 and 1997 in the Middle Taurus Mountains, walnut trees were surveyed and 40 walnut types were found to be remarkable with their good characteristics. After overall evaluation, 15 trees were selected to be the promising walnut types. At these selected types 100 % of late flowering were determined and these types were not affected from the cold temperatures. 73.4 percent of selected types showed lateral bearing habit. All of them were good yielding and among them 50 % of protandry, 40 % of protogyny and 10 % of homogamy were determined. The weight of the selected types ranged from 1 1.09 g to 14.07 g with a mean of 12.32 g. The kernel percentages ranged from 38.0 % to 52.0 % with a mean of 47.83 %. The kernel weights ranged from 4.71 g to 6.83 g with a mean of 5.88 g. The kernel colors of the types varied as, 13.3 % of light yellow, 40.0 % yellow, and 46.7 % of brown. 47 % of the selected types were round shaped and 53 %of them were oblate. Key words : Walnut, selection, breeding II