Palynology of the uppermost ordovician-lower devonian deposits in the Central and Eastern Taurides, Turkey: Taxonomy, biostratigraphy, paleobiogeography, and sequence stratigraphic interpretations
Orta ve Doğu Toroslardaki en üst ordovisiyen-alt devoniyen çökellerin palinolojisi: Taksonomi, biyostratigrafi, paleobiyocoğrafya ve sekans stratigrafik yorumlar
  1. Tez No: 847900
  2. Yazar: SİNEM TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER, PROF. DR. CHARLES H. WELLMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 953
Özet
Bu çalışmanın temel kapsamı, Toroslardaki en üst Ordovisiye-Alt Devoniyen istifinin biyostratigrafik çatısını palinolojik analiz ve biyozonasyon ile oluşturmaktır. Dokuz kesit ölçüldü ve elde edilen palinomorf toplulukları detaylıca çalışıldı. Çalışılan kesitlerde, Doğu Toroslardaki Halit Yaylası, Pusçu Tepe, Yukarı Yayla ve Ayıtepesi formasyonları ve bu formasyonların Orta Toroslar'daki eşlenikleri yer almaktadır. Bu çalışma Toroslar'daki Erken Devoniyen (Lohkoviyen) palinomorf toplulukları (kitinozoa, akritark ve spor) ve biyozonasyonu ile öncül bir biyostratigrafik çalışmadır. Ayrıca, zayıf bir Silüriyen palinomorf topluluğu ve orta bollukta bir en Geç Ordovisiyen palinomorf topluluğu da Orta ve Doğu Toroslar'da elde edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Silüriyen palinomorfları ile bölgesel bir biyozonasyon oluşturmak ve bu biyozonları bölgesel ölçekte birbirleri ile deneştirmektir. Sonuç olarak, Armoricochitina nigerica ve Pterochitina perivelata menzil biyozonları, Pterochitina megavelata, Streelispora newportensis, Emphanisporites micrornatus var. micrornatus ve Emphanisporites micrornatus var. sinuosus aşmalı menzil biyozonları olmak üzere altı biyozon tanımlanmıştır. 156 (43 kitinozoa, 61 akritark, 34 spor, 16 algal kökenli ve 2 kökeni bilinmeyen) palinomorf türüne ait taksonomik tanımlama detaylıca belgelenmiştir. Ordovisiyen-Silüriyen sınırı Halevikdere Kesiti'ndeki Geç Ordovsiyen türlerinin stratigrafik yayılımı ile belirlenmiş olup δ13Corg eğrisi ile ile desteklenmiştir. Silüriyen-Devoniyen sınırı Lohkoviyen palinomorf topluluklarının Halevikdere Kesiti'ndeki ilk görülmeleri ile belirlenmiştir. En erken bitki sporlarına (kriptospor ve trilet spor) ait örnekler, Toroslar'daki en üst Ordovisiyen istiflerinde gözlendi.
Özet (Çeviri)
The main scope of this study is to construct the biostratigraphical framework of the uppermost Ordovician-Lower Devonian succession in the Taurides with palynological analyses and biozonation. Nine sections were measured, and recovered palynomorph assemblages were studied in detail. The studied sections include the Halit Yaylası, Pusçu Tepe, Yukarı Yayla, and Ayıtepesi formations in the Eastern Taurides, and their equivalents in the Central Taurides. This study is a pioneering biostratigraphic study for the Early Devonian (Lochkovian) palynomorph assemblages (chitinozoans, acritarchs, and spores) and biozonation in the Tauride Belt. Additionally, a poor Silurian palynomorph assemblage and a rather moderately abundant latest Ordovician palynomorph assemblage are presented for the Central and Eastern Taurides. As a result, six biozones were recognized in the measured sections. These biozones are Armoricochitina nigerica Taxon Range Biozone, Pterochitina perivelata Taxon Range Biozone, Pterochitina megavelata Interval Biozone, Streelispora newportensis Interval Biozone, Emphanisporites micrornatus var. micrornatus Interval Biozone, and Emphanisporites micrornatus var. sinuosus Interval Biozone in stratigraphically ascending order. Taxonomical identification of 156 palynomorph species (43 chitinozoans, 61 acritarchs, 34 spores, 16 with algal affinities, and 2 incertae sedis taxa) were documented in detail. The Ordovician-Silurian boundary was delineated by the stratigraphical distribution of the Late Ordovician taxa, and it was supported by the δ13Corg curve in the Halevikdere Section. The Silurian-Devonian boundary was delineated by the first occurrence of the Lochkovian palynomorph assemblages in the Halevikdere Section. Examples of one of the earliest plant spores (cryptospores and trilete spores) were observed in the uppermost Ordovician successions in the Taurides.