Beton dolgulu dairesel çelik tüp kesitlerin deneysel ve sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Experimental and finite element method investigation of concrete filled circular steel tube sections
  1. Tez No: 771637
  2. Yazar: FETHULLAH USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, çeşitli geometrik ve malzeme özelliklerine sahip dairesel kesitli 56 adet beton dolgulu kompozit kolon ve 14 adet içi boş çelik tüp olmak üzere toplam 70 adet deney numunesi eksenel yükleme altında test edilmiştir. Deneysel çalışmada; dört farklı beton basınç dayanımı, üç farklı çap/et kalınlığı (D/t) oranı ve yedi farklı yükseklik/çap (L/D) oranı parametreleri dikkate alınmıştır. Deney sonuçlarından elde edilen beton dolgulu kompozit kolonların nihai eksenel kuvveti, düşey yerdeğiştirme ve göçme modları hesaplanmıştır. Elde edilen deney sonuçlarından beton katkı oran (CCR) indisi, dayanım indisi (SI) ve süneklik indisi (DI) belirlenmiştir. ANSI/AISC 360-16 ve Eurocode 4 kullanılarak numunelerin nihai eksenel kuvvet dayanımları belirlenmiştir. Elde edilen değerler deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, beton dolgulu kompozit kolonların eksenel kuvvet altındaki davranışını tahmin etmek için sonlu eleman modelleri oluşturulmuştur. Sonlu eleman modellerinden elde edilen sonuçların, deney sonuçlarına göre 5% fazla çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 70 test specimens, consisting of 56 concrete-filled composite columns of circular cross section and 14 hollow steel tubes with various geometric and material properties, were tested under axial loading. In the experimental study; four different concrete compressive strength, three different diameter/wall thickness (D/t) ratios, and seven different height/diameter (L/D) ratio parameters were taken into account. The ultimate axial force, vertical displacement, and failure modes of the concrete filled composite columns obtained from the test results were calculated. Concrete contribution Ratio (CCR) index, strength index (SI), and ductility index (DI) were determined from the test results obtained. The ultimate axial force strengths of the specimens using ANSI/AISC 360-16 and Eurocode 4 were determined. The obtained values were compared with the experimental results. Finally, finite element models were created to predict the behavior of concrete filled composite columns under axial force. It was observed that the results obtained from the finite element models were 5% more than the experimental results.