Export competitiveness of selected agricultural products in Kenya
Kenya'da seçilmiş tarım ürünlerinin ihracat rekabeti
- Tez No: 771657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Kenya ile Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ülkeleri arasındaki bazı tarımsal ürünlerin rekabet edebilirliğini ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Kenya tarım sektörünün uluslararası pazardaki rekabet edebilirlik düzeyi hakkında genel bir görüş ve değerlendirme sunmaktır. Bu çalışmada rekabet edebilirliği belirlemek için kullanılan yöntemler Pazar Payı Endeksi, Vollrath Göreli Ticaret Avantajı Endeksi ve Balassa'nın RCA Endeksidir. Bu yöntemler kullanılarak, Kenya'nın EAC ve diğer küresel pazarlardaki pazar payı modeli gösterilebilir. Çeşitli ülkeler hesaplanan değerler kullanılarak karşılaştırılabilir ve buna göre sıralanabilir. Sonuç olarak Kenya, çay ve diğer bazı hammaddelerde uluslararası pazara tamamen hakim olurken, EAC üyesi ülkelerin çoğu kahvede güçlü bir karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir. Genel olarak, Kenya hükümetinin ve özel sektörün, tarım sektörünü canlandırmak ve tarımsal ihraç ürünlerini çeşitlendirmek için üst düzey yatırımları güçlendirmeye istekli olması gerekmektedir. Sonuç olarak, ortak tarımsal ticaret politikalarının geliştirilmesi, EAC'nin hedefleri ile de uyumlu olarak, tüm EAC eş üyesi ülkeler için çok faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand the competitiveness of some agricultural products between Kenya and the East African Community countries. The main objective of this study is to give an overall view and assessment of the level of competitiveness of the Kenyan agricultural sector in the international market. The methods used in this study to determine competitiveness are the Market Share Index, three Vollrath's Relative Trade Advantage Indices, and Balassa's RCA Index. These methods can show Kenya's market share pattern in the EAC and other global markets. The various countries are compared using calculated values and ranked accordingly. Consequently, Kenya dominated the tea and crude materials international market entirely, while most EAC member countries had a strong comparative advantage in coffee. In general, the Kenyan government and the private sector must strengthen high-level investments to boost the agriculture sector and diversify the agricultural export products. Consequently, developing standard agricultural trade policies would benefit all EAC co-member countries, which is also in line with the objectives of the EAC.