Tekstilde open (OE) rotor iplik eğirme prensibine göre katlı iplik üretimi
  1. Tez No: 77166
  2. Yazar: PINAR N. DURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ Tekstilde Open-End (OE) Rotor İplik Eğirme Prensibine Göre Katlı İplik Üretimi Pınar N. DURU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman :Yrd. Doç. Dr. Osman BABAARSLAN Yıl: 1998, Sayfa: 123 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Osman BABAARSLAN Prof. Dr. Erdem KOÇ Doç. Dr. R. Tuğrul OĞULATA Diğer endüstri alanlarında olduğu gibi, tekstil endüstrisi de teknolojik gelişmelerden etkilenmektedir. Bu gelişmelere paralel olarak, tekstil yapılarının bilinen özelliklerini geliştirmek veya yeni özellikler kazandırmak amacıyla yeni iplik üretim sistemlerinin geliştirilmesine gerek duyulmaktadır. Çalışmada öncelikle, tekstil endüstrisinde mevcut değişik iplik üretim sistemleri ve bu sistemlerde üretilen ipliklerin kullanım alanları incelenmektedir. Buna ilaveten, endüstride konvansiyonel sistemlerle üretilen ipliklerin katlanabilirlik özelliklerini araştırmak amacıyla uygulamalı bir çalışma yapılmıştır. Yapılan bu ön çalışmalardan sonra, tekstilde OE (Open-End) rotor iplik eğirme prensibine göre, katlı ve paralel iplik üretimini gerçekleştirecek yeni bir sistem tanıtılmaktadır. Bu yeni sistemin tasarım şekilleri ve çalışma prensibi de ayrıntılı olarak verilmektedir. Sistemin esası, iki farklı rotorun kombinasyonu sonucu tekstilde katlı veya paralel iplik üretimine dayanmaktadır. Bu tezde, tasarımı düşünülen sistem için boyutlandırma çalışmaları yapılmadan, sistemin çalışabilirliği teknik olarak araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : İplikçilik, katlı (sargı) iplik, paralel iplik, bükümlü katlı iplik, OE-rotor iplikçiliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Wrap Yarn Production With Open-End (OE) Rotor Spinning Technique Pınar N. DURU DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPUED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Ass. Prof. Dr. Osman BAB AARSLAN Year: 1998, Pages: 123 Jury : Ass. Prof. Dr. Osman BABAARSLAN Prof. Dr. Erdem KOÇ Assoc. Prof. Dr. R. Tuğrul O?ULATA Like the other industrial areas, textile industry is also affected from the technological developments. Parallel to this developments, it is needed to develop new spinning systems to improve known properties or to gain new characteristics of textile structures. In this study, various existing spinning systems in textile and area of usage of yarns which are produced with these systems were examined. In addition to this, a practical work was carried out to investigate folding properties of the yarns which were produced on the conventional spinning systems. After these preliminary studies, a new spinning system which can produce wrap or parallel yarns based on OE-rotor spinning technique was introduced. Scheme figures and working principle of this new spinning system were also presented. Principle of the system is built upon wrap or parallel yarn production as a result of combination two separate rotors on OE-rotor spinning technique. It was investigated that whether this new design worked technically or not without dimensional study on the subject. Key Words : Spinning, wrap yarn, parallel yarn, folded yarn, OE-rotor spinning.