Çukurova koşullarında farklı ekim derinliklerinin bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinde verim ve verimle ilgili özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 77165
  2. Yazar: DERYA ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA KOŞULLARINDA FARKLI EKİM DERİNLİKLERİNİN BAZI NOHUT (Cicer arietinum L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİMLE İLGİLİ ÖZELLİKLERE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA DERYA ÖZVEREN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. A.Emin ANLARSAL Yıl: 1998, Sayfa : 54 Jüri : Prof Dr Veyis TANSI :Doç Dr. A.Can ÜLGER Bu araştırma, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında, kıraç koşullarda 1997 Kasım- 1998 Haziran yetiştirme döneminde, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Araştırmada, Çukurova bölgesi koşullarında üç nohut {Cicer arietinum L.) çeşidi ile dört farklı ekim derinliğinin (4, 8, 12 ve 16 cm) tane verimi ve verimle ilgili özelliklere etkisi incelenmiştir. İncelenen özelliklerden çıkış süresi üzerine ekim derinliklerinin; bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, toplam bakla sayısı, dolu bakla sayısı, tane sayısı, hasat indeksi, bitki başına tane ağırlığı ve bin tane ağırlığı üzerine çeşitlerin; çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi ve tane verimi gibi özelliklere ise ekim derinliği ve çeşitlerin önemli etkide bulundukları saptanmıştır. Tane verimi çeşitlere ve ekim derinliklerine göre değişiklik göstermiştir. En yüksek tane verimi 400.2 kg/da ile FLIP 91-61 C çeşidinden elde edilmiştir. Ekim derinlikleri dikkate alındığında en yüksek verimin 375.9 kg/da ile 16 cm ekim derinliğinde elde edilmekle birlikte, 4 cm ekim derinliği ile arasında önemli fark bulunmamıştır. İncelenen özelliklerden tane verimi ile toplam bakla sayısı, dolu bakla sayısı, boş bakla sayısı, tane sayısı ve hasat indeksi arasında önemli ve olumlu ilişkiler saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Nohut {Cicer arietinum L.), çeşit, verim, ekim derinliği, korelasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSC THESIS A RESEARCH ON THE EFFECT OF DIFFERENT SOWING DEPTHS ON THE YIELD AND THE YIELD COMPONENTS OF SOME CHICKPEA (Cicer arietinum L.) CULTTVARS IN ÇUKUROVA REGION DERYA ÖZVEREN DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. A.Emin ANLARSAL Year 1998, Pages : 54 Jury : Prof. Dr. Veyis TANSI : Doç. Dr. A. Can ÜLGER This experiment was carried out at the experimental area of Fields Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Çukurova 1997-1998 growing period under upland condition. Field trails were arranged in split plots design with three replications. In this study, the effects of three chickpea (Cicer arietinum L) varieties and four different sowing depths (4, 8, 12 and 16 cm) on yield and yield components were investigated under Çukurova conditions. The effect of sowing depths on days to emergence and cultivars on plant height, the first pod height, total pod number, full pod number, seed number, harvest index, seed weight per plant, 1000 seed weight and both sowing depths and cultivars on days to flowering, days to maturity, seed yield were determined significantly. Seed yield was affected by cultivars and sowing depths. The highest seed yield was obtained from FLIP 91-61 C with 400.2 kg/da. Although, the highest seed yield was obtained determined from 375.9 kg/da with 16 cm sowing depth, the differences between 4 cm and 16 cm sowing depths were not significant. Significant and positive correlation between number of total pod, full pod, empty pod, seed number and harvest index and seed yield was determined. Key Words : Chickpea (Cicer arietinum L.), cultivar, sowing depth, yield, correlation. n