Doğumsal brakiyal pleksus paralizili hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of our patients with neonatal brachial plexus palsy birth injury
- Tez No: 771677
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK İNCECİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Nöroloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğinde, Ocak 2011-Aralık 2021 tarihleri arasında doğumsal brakiyal pleksus paralizisi tanısıyla izlenen hastaların geriye dönük olarak demografik özellikleri, risk faktörleri, klinik sınıflama, tedavi gereksinimleri ve tedavi sonuçları hakkında bilgi edinmeyi amaçladık. Yöntem: Ailelerinden onam formu alınarak çalışmaya alınan 79 hastanın; yaşı, cinsiyeti, doğum şekli, doğum kilosu, doğum yeri, tutulumun tarafı, tedavi için hastaneye başvuru yaşı, eşlik eden problemler, tutulumun tipi (Narakas sınıflamasına göre) ve uygulanan tedavi bilgileri dosyalarından kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 79 hastamızın % 57'si kız, % 91,1'i normal vajinal yol ile doğmuş ve % 81'i ilk 3 aylık döneminde başvurmuştu. Ortalama doğum ağırlıkları 3987,57 ±528,424 gramdı ve % 58,2'si 4000 gram ve üzerindeydi. Narakas klinik sınıflandırmasına göre; Grup 1'de % 39, Grup 2'de % 30, Grup 3'te % 27 ve Grup 4'te ise % 4 hastamız bulunmaktaydı. Hastaların % 74,7'sinde etkilenim sağ taraftaydı ve % 24,1'inde eşlik eden ek problemler saptandı. Bebek, anne ve doğumla ilgili risk faktörlerinin içinde annede gestasyonel diyabet varlığı ve uzamış doğumun Narakas sınıflandırması ile anlamlı ilişkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to obtain information about the demographic characteristics, risk factors, clinical classification, treatment requirements and treatment results of patients who were followed up with the diagnosis of neonatal brachial plexus palsy between January 2011 and December 2021 in the Pediatric Neurology and Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital. Method: 79 patients were included in the study. Consent was obtained from the families of all patients. Data were collected from patient files for age, gender, type of birth, birth weight, place of birth, palsy side of body, age at admission to hospital for treatment, accompanying problems, type of palsy (according to Narakas classification), and treatment methods. Results: Of our 79 patients in our study, 57% were girls. 91.1% of the patients were born with vaginal delivery, and 81% of them were admitted to the hospital in the first trimester. Mean birth weights were 3987.57 ±528.424 grams, and 58.2% were born 4000 grams or more. According to the Narakas clinical classification; We had 39% of patients in Group 1, 30% in Group 2, 27% in Group 3 and 4% in Group 4. Neonatal brachial plexus palsy was on the right side in 74.7% of the patients. 24.1% of the patients were detected with accompanying additional problems.