Zen'i deneyimlemek: Türkiye'de Zen ve Kendo üzerine etnografik bir inceleme
- Tez No: 771692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de Kendo eğitimi alan kişilerin, Kendo ile birlikte edindikleri Zen deneyimleri etnografik bir çalışma içerisinde incelenmiştir. Meditasyon ve zihin kontrolü üzerinden kişinin kendi doğasını keşfetmeyi öğreten Zen'e; Türkiye'deki Kendocuların nasıl yaklaştığı, Kendo'nun içerisinde Zen'i ne ölçüde deneyimledikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Japonya dışındaki ülkelerde de büyük ilgi gören ve uluslararası şampiyonaları düzenlenen Kendo, aynı zamanda Japon düşünce biçimini ve Japon felsefesini aktaran bir pratiktir. Bu çalışmada; Türkiye'de Kendo eğitimi alan kişilerin, Japon kültürü ile kurdukları bu bağlantı üzerinden edindikleri Zen deneyimleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Zen experiences of those who received Kendo training in Turkey were examined in ethnographic research. Zen teaches people to discover their nature through meditation and mind control. From this point of view, this study has tried to explain how Kendo practitioners in Turkey approach Zen and to what extent they experience Zen in Kendo. Kendo, which attracts great attention in countries other than Japan and holds international championships, is also a practice that conveys the Japanese way of thinking and philosophy. In this study, we tried to understand the Zen experiences of people who do Kendo in Turkey through the connection they have established with Japanese culture.