Sınırlı serbrest lie süpercebirlerinin altcebirleri ve ideallerinin yapıları
The structures of ideals and subalgebras of free boundary lie superalgebras
  1. Tez No: 77170
  2. Yazar: PERİHAN DİNÇ ARTUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
oz DOKTORA TEZİ SINIRLI SERBEST LÎE SÜPERCEBİRLERİNİN ALTCEBİRLERİ VE İDEALLERİNİN YAPILARI Perihan DİNÇ (ARTUT) ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MATEMATİK ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Melih BORAL Yd: 1998, Sayfa: 35 Jüri : Prof. Dr. Melih BORAL : ProfDr. Naime EKİCİ : Yrd.Doç.Dr. Hasan DALGIN L = L- © L-, YnZ = 0 olmak üzere sonlu X = YoZ kümesi tarafından doğrulan bir Lie süpercebiri olsun. L", L nin alt merkezi serisinin n-inci terimi olmak üzere Bn = L / Ln+ı X kümesi üzerinde n-inci dereceden serbest nilpotent Lie süpercebiridir. Bu çalışmada 5-inci dereceden bir serbest nilpotent Lie süpercebirinin bazları ve boyutları belirlenmiştir. Ayrıca, Y = 0 ve ]Z| > 1 özel durumu incelenmiş ve serbest nilpotent Lie süpercebiri için bazı genel sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, bir serbest nilpotent Lie süpercebirinin alt cebir olarak serbest nilpotent olan ideallerinin ya abelyen veya cebirin kendisi olduğu gösterilmiştir. Anahtar kelimeler : Nilpotent Cebir, Alt Cebir, Serbest Lie Cebiri, İdeal, Lie Süpercebiri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE STRUCTURES OF IDEALS AND SUBALGEBRAS OF FREE BOUNDARY LD2 SUPERALGEBRAS Perihan DİNÇ (ARTUT) DEPARTMENT OF MATHEMATICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Melih BORAL Year: 1998, Pages: 35 Jury : Prof. Dr. Melih BORAL : Prof. Dr. Naime EKİCİ : Assist.Prof.Dr. Hasan DALGIN Let L = L- © Lj be a free Lie superalgebra on a finite set X = YuZ where Y and Z are disjoint. If Ln denotes the n-th term of the lower central series of L then Bn = L / Ln+i is the free nilpotent Lie superalgebra of class n on the generating set X. In this thesis, bases and dimensions of free nilpotent Lie superalgebra of class 5 are determined. In addition, some general results are obtained for free nilpotent Lie superalgebra for the special case Y = 0 and |Z| > 1. In the last chapter, it is proved that the only ideals which are free nilpotent subalgebras in a free nilpotent Lie superalgebra are free abelien or the whole algebra. Key Words : Nilpotent Algebra, Subalgebra, Ideal, Free Lie Algebra, Lie Supealgebra n