İskenderun Körfezinin Botaş (Yumurtalık) ve Arsuz (İskenderun) arası kıyı alanında copepoda ve cladocera (Crustacea) gruplarına ait zooplanktonik organizmaların dikey dağılımı ve mevsimsel değişimi
  1. Tez No: 77171
  2. Yazar: AYŞE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, bir yıl boyunca üç istasyondan yapılan dikey çekimlerle İskenderun Körfezi'nin kopepod ve kladoser faunaları tanımlanmıştır (Ocak-Ekim 1997). Hidrografik şartlara bağlı olarak mevsimsel değişim belirlenmiştir. Toplam 23 cinsine ait 39 kopepod türü ve 3 cinsine ait 4 kladoser türü kaydedilmiştir. Bunların çoğu neritik türlerdi. İndo-Pasifik kaynaklı olan 3 kopepod türü kaydedilmiştir. Bu türler Türkiye sulan için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the copepod and cladocer faunas of the iskenderun Bay have been described from vertical hauls of three stations along a year (January to October 1997). The seasonal variation has been outlined in relation to hydrographic conditions. A total of 39 copepod species belonging to 23 genera and 4 cladocer species belonging to 3 genera have been recorded. Most of them were neritic species. Three copepod species,have an Indo-Pasific origin, have been recorded for the first time in Tukish coast.