İzmit Körfezi'ndeki mevsimlik fitoplankton değişimi
Seasonal phytoplankton variation of İzmit Bay
  1. Tez No: 77172
  2. Yazar: YALÇIN AŞKIN ÖKTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
BOLUM 6 ÖZET Bu çalışmada, İzmit Körfezi'nin mevsimsel fitoplankton değişimi ve bu değişimin sebep-sonuç ilişkisi incelenmiştir, izmit Körfezi hem ekonomik hemde ekolojik açıdan çok önemlidir. Son yıllarda, artan endüstriyel aktivite ve nüfus artışı izmit Körfezi'nde önmeli ekolojik değişikliklere neden olmuştur. En önemli etkisi, ötrofikasyon olarak adlandınlabilen antropojenik besi maddesi girişinin yükselmesi ile su kalitesinin bozulmasıdır. Su kalitesinin bozulmasının ana nedeni kirlenmedir ve bu kirlilik sucul ortamdaki bazı fitoplankton türleri tarafından yansıtılabilir. Bu yüzden 1994 Mart- 1995 Temmuz aylan arasında, İzmit Körfezi'nde fitoplankton türleri üzerinde çalışılmıştır. 27 istasyondan toplanan materyaller laboratuvarda mikroskop altında incelenmiştir. Diatom ve dinofiagellatlar, bahar ve yaz aylarında, fitoplankton populasyonu içinde dikkat çekici şekilde bastandır. İlkbaharda bastan diatom türleri Coscinodiscus spp., Dithylum brightwellii, Rhizosolenia setigera, Chaetoceros spp., Leptocylindrus danicus'tur. Yaz aylarında Noctiluca miliaris, Peridinium spp., Ceratium spp., Prorocentrum micans gibi dinoflagellat türleri, özellikle körfezin iç tasımlarında bastandır. Bu türler körfezin aşırı kirliliğinin göstergesidir. Çözüm olarak, İzmit Körfezi'nin çevresindeki, klasik arıtma sistemlerine ilaveten, körfezdeki ekolojik dengenin kurtarılması için ileri antma üniteleride eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
BÖLÜM 7 SUMMARY In this study, seasonal phytoplankton variation of İzmit Bay and cause and effect relationship of this variation has been examined. İzmit bay is very important both economically and ecologically. In the last years, increasing industrial activities and growing population have caused important ecological changes in the İzmit Bay. The most important effect is the detonation of the water quality with the increase of anthropogenic nutrient inputs that can be called as“Eutrophication”. Main reason of the collapse of water quality is pollution that can be reflected by some phytoplankton species in the aquatic medium. Therefore, phytoplankton species have been studied done in the İzmit Bay between March 1994 & July 1995. Sampling was carried out at 27 stations and the collected material has been examined under microscope in the laboratory. Diatoms and Dinoflagellates have dominated the phytoplankton population during spring and summer periods, respectively. In spring diatoms species like Coscinodiscus spp., Dithylum brightwellii, Rhizosolenia setigera, Chaetoceros spp., Leptocylindrus danicus have dominated in the İzmit Bay. In summer time some Dinoflagellates species like, Noctiluca miliaris, Peridinium spp., Ceratium spp., Prorocentrum micans have dominated, especially in the internal part of the Bay. These apparent species indicate excess pollution of the Bay. As a solution, in addition to conventional treatment systems around the Bay of Izmit, advanced treatment units have to be added for the recovery of the ecological balance in the Bay.