İzmir Körfezi yaz mevsimi fiziksel oşinografik özelliklerinin uzun dönemli oşinografik ölçümlerle incelenmesi
Investigation of summer season physical oceanographic properties of Izmir Bay by using long term oceanographic measurements
- Tez No: 491089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İzmir Körfezi'nin deniz suyu fiziksel değişkenlerini (sıcaklık, tuzluluk ve yoğunluk) ve bölgenin fiziksel oşinografik özelliklerini 1996 ile 2013 yılları arası yaz mevsiminde mevcut ölçümlere dayanarak incelemektir. Bu değişkenler incelendiğinde, körfezde yaz mevsiminde iki tabakalı bir yapı mevcuttur. Yüzey ve alt tabaka arasındaki sıcaklık farkı 10 dereceyi, termoklin derinliği 20 metreyi bulmaktadır. Araştırmada zaman serileri, yüzey dağılım grafikleri ve belirlenen bölümlerdeki kesit grafiklerinden yararlanılmıştır. Analizler hem tüm körfez için hem de iç, orta ve dış körfez olarak adlandırılan bölümler için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu bölgelerin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana bulgusu, son 10 yılda güçlü bir sıcaklık artışı olduğudur. 2003 yılından sonra sıcaklıktaki artış yaklaşık 2 derecedir. Bu eğilim, yaklaşık 0,5 derece olan küresel ısınmadan şaşırtıcı bir şekilde daha büyüktür. Tuzluluk trendini incelediğimizde genel olarak tuzlulukta bir azalma meydana gelmesine rağmen, 2007 yılında önemli bir artış olup anomali görülmektedir. Bu tezde bulunan İzmir Körfezi'ndeki sıcaklık ve tuzluluktaki anomaliler daha fazla araştırılmaya ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the physical oceanographic variables (temperature, salinity and density) and oceanographic features of the İzmir Bay based on available in-situ measurements between 1996 and 2013 in summer. Time series, surface distribution graphs and section graphs were used in the research. The analysis were made for the whole Bay and also for the sub-basins of the İzmir Bay namely: inner, middle and outer basins. The similarities and differences of these regions were tried to be revealed. The main finding of the study is that there is a strong increase of temperature during the last 10 years. After 2003, the temperature increase almost 2 degree in all two basins. It is interesting that the trend is greater than global warming which is almost 0.5 degree. Although the salinity has decreasing trend in all the sub-basins, there is a strong anomaly in 2007. The salinity increase in this year. The impact of such warming and the anomaly in the salinity on the İzmir Bay needs more investigation.