İlahi kaynaklı dinlerin bekârlığa bakışı
The view of divinely originated religions on celibacy
  1. Tez No: 771750
  2. Yazar: KÜBRA ERKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELDAR HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
“İlahi Kaynaklı Dinlerin Bekârlığa Bakışı”adlı bu çalışma giriş ile beraber toplam dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin, konusu ve amacı, önemi, kapsam ve sınırlarından bahsedilmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın ilk bölümünde ilahi kaynaklı olmayan dinlerin konumuza yaklaşımına kısaca değindik. Diğer üç bölümde ise Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet ağırlıklı olmak üzere, kutsal metinler ışığında bu dinlerin bekârlık kurumuna yaklaşımlarını ele aldık. Bekârlık ilahi kaynaklı dinlerin ekseriyetinde hoş karşılanmayan bir durumdur. Bunun nedeni ise kadın ve erkeğin Tanrı tarafından Âdem ve Havva prototiplerinde, birbirlerine uyumlu ve birbirlerini tamamlamak üzere yaratılmış olmalarıdır. Yaratan her üç dinde de insanın bir eş ile birlikte yaratıldığını ve neslin devamının da bu iki cinsin birlikteliği ile sağlanacağını belirtmiştir. Yaratanın bu emirleri ise tezimizde belirtmiş olduğumuz dinlerin kutsal kitaplarıyla da desteklenmiştir. Bekârlık düşüncesi ise bahsetmiş olduğumuz yaratılış amacıyla ters düşmektedir. Değinmiş olduğumuz dinlerin içlerinden bir kısmının bekârlık kurumuna istisnai olarak izin verdiği yerler vardır. Dünyevi meşguliyetlerle uğraşan insanların evlilik kurumunu da bu meşguliyetlerden görüp ibadet etme durumundan kendini uzaklaştıracağı düşüncesiyle bekârlığı tercih etmesi bunlardan birisidir. Yahudilikte özellikle Tora çalışması yapan insanların bu çalışma süresince kendilerini meşgul eder düşüncesiyle evlilikten uzak durması; sûfi düşüncede kalbinde yalnızca ilahi aşkı barındırıp dünyevi hazlardan uzaklaşma düşüncesi bahsetmiş olduğumuz sebeplerden bazılarıdır. Sonuç olarak bekârlık düşüncesi ilahi dinlerin neredeyse tamamında insanın yaratılış gayesine ters düştüğü için kabul edilmemiştir. Bunun yerine evlilik teşvik edilmiştir. Kadın ve erkek arasında meşru bir ilişkinin gerçekleşebilmesi ve neslin devamının sağlanması için evlilik üç ilahi dinde de kutsal kabul edilen bir kurum haline gelmiştir. Dinlerin kutsal kitaplarında da bu düşünceye dayanak oluşturan ayetler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The View of Religions on celibacy”, consists of a total of four solution parts, including the introduction. In the introduction, the subject and purpose, importance, scope and limits of the thesis are mentioned. Then, in the first part of this study we have done, we briefly touched on the approach of non-divine religions to our subject. In the other three sections, we addressed the approaches of religions to the institution of celibacy in the light of holy texts, mainly Judaism, Christianity and Islam. Celibacy is an unwelcome situation in the majority of divine origin religions. The reason for this is that men and women were created by god in the prototypes of Adam and Eve to be compatible with and complement each other. The Creator said that in all three religions, human was created with a partner and that the continuation of the generation would be provided by the togetherness of these two sexes. These commandments orders of the Creator are also supported by the holy books of the religions that we have mentioned in our thesis. The idea of celibacy, on the other hand, contradicts the purpose of creation. Some of the religions we have mentioned have exceptionally allowed the institution of celibacy. One of these is that people who deal with worldly occupations see the institution of marriage as one of these occupations and prefer celibacy with the thought that it will distance themselves from the state of worship. In Judaism, people who study Torah especially avoid marriage with the thought that it will keep themselves busy during this study; and the thought of keeping only divine love in their heart in Sufi thought and being away from worldly pleasures are other reasons. As a result, the idea of celibacy was not accepted because it contradicted the purpose of human creation in almost all divine sources. Instead, marriage was encouraged. Marriage has been an institution considered sacred in all three divine religions in order to establish a legitimate relationship between men and women and to ensure the continuation of the generation. In the other hand, there are verses that form the basis of this thought in the holy books of religions.