Eski Ahit'te ve Yeni Ahit'te çocuk
The child in the Old Testament and the New Testament
- Tez No: 624635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Eski Ahit'te ve Yeni Ahit'te çocuk konusunun ele alındığı bu çalışmada, iki ilâhi kaynaklı dinin Kutsal Kitapları'nda doğum öncesinden başlamak üzere çocuğa nasıl yaklaşıldığının ve gerek ailede gerekse sosyal, kültürel ve dini alanda ona yüklenen anlamların tespiti ve bu tespitlerin karşılaştırmalı bir yaklaşımla ortaya konulması amaçlanmıştır. İnsan neslinin devamını sağlayan çocuk, insanlık tarihi boyunca çok önemli bir yere oturtulan ve kıymet verilen bir bireydir. Şüphesiz ki gündelik hayatın her alanına müdahale eden dinlerin de çocuğa bakışı, bir anlamda insana ve insanlığa bakışları anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Yahudilik ve Hıristiyanlığın Kutsal Kitapları'nın çocukla ilgi görüş ve düşüncelerini ortaya koymak önem arz etmektedir. Çalışmamızda“nitelendirici (deskriptif)”yöntem ve Dinler Tarihi'ne özgü“karşılaştırma”yöntemi kullanılmış, çocukla alakalı tespit edilen konular karşılaştırılmış ve yer yer de“yorumlama (hermeneutik)”yöntemine başvurarak değerlendirmeler yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar bağlamında çocuğun yetiştiği aile kurumu, çocuğun doğumu, isim verme, sünnet ve çocuğun sosyal hayattaki konumuyla ilgili olarak ilk oğulluk ve erkek çocuk konularının Eski Ahit'te üzerinde önemle durulan konular olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında Yeni Ahit'te de çocukla bağlantılı olarak aslî suç ve vaftiz uygulamasının ön plana çıktığı müşahede edilmiştir. Anahtar Kavramlar: Yahudilik, Hıristiyanlık, Eski Ahit, Yeni Ahit, Çocuk
Özet (Çeviri)
In this study, in which discusses the issue of child in the Old Testament and the New Testament, it is aimed to reveal how child is approached beginning before the birth and the meaning attributed to the child in the family as well as in social, cultural and religious fields, in the two divine sourred eligion book, with a comparative approach. The child who ensures the continuity of human generation has been placed in a very important point and valued through the history. Undoubtedly, the deal of child in religions which interfere in every port of life in a sense, show their urew to human and humanity. In this context, it is important to reveal the views and thoughts of the Bible of Judaism and Christianity on the child. In our study, the“qualitative (descriptive)”method and the“comparison”method specific to the History of Religions were used, and the subjects determined about the child were compared and evaluations were made by referring to the“hermeneutic”method. In the context of obtained results it was determined that the issues of first childhood and boyhood regarding the family institution the child was raised, the birth of child, naming, circumcision and the position of child in social life were significantly dealth in the Old Testament. In addition, it was observed that the practice of primary crime and baptism related to child has come into prominence New Testament. Key Concepts: Judaism, Christianity, Old Testament, New Testament, Child