Kabaklı kaynağında (Diyarbakır) yaşayan (Valvata saulcyi) bourquignat, 1853 (Prosobrainchia) ve (Physa acuta) drappornoval, 1805 (Pulmonata) türlerinin morfolojisi ve fonksiyonel anatomisi
- Tez No: 77176
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET HAKKI BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Gastropoda klasisinin Pulmonata subklasisine ait Physa acuta, diğeri Prosobranchia subklasisine ait Valvata saulcyi örnekleri Dicle Üniversitesi Kampus sınırlan içerisinde bulunan Kabaklı göleti civarındaki tatlı su kaynağından temin edildi. Örnekler, üreme mevsimi olan ilkbahar ve sonbahar aylarında doğal ortamlarından toplandı. Her bir türe ait örneklerden 20' şer tane alınarak kavkı yükseklik ve genişliği ölçüldü. Bu iki türe ait örneklerin radula ve organ sistemleri ayn ayrı dissekte edilerek fotoğrafları çekildi. Dissekte edilen radula ve organ sistemlerinin stereo mikroskop altında şekilleri çizildi. Radula ve değişik organ sistemlerinin preparatlan hazırlanarak bunların fotoğrafları çekildi ve iki türün morfolojik ve anatomik özellikleri birbiriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, two species of Gastropoda classis namely Physa acuta belong to Pulmonata subclassis and Valvata saulcyi belong to Prosobranchia subclasiss were collected from freshwater around Kabaklı pond at Dicle University campus. The samples were collected from natural conditions in Spring and Autumn months which are reproduction sesions. 20 Samples from each species were used to measure the hight and width of shell. Radula and organ systems of both species were disected, photographed and drawn under stereo microscope. The sections of radula and various organ systems of both species were prepared and photographed, and also the morphological and anatomical characters of both species were compared to each other.