Etkinlik temelli öğretim sonucunda ortaokul öğrencilerinin prizma ve piramit kavramlarını anlayışlarındaki değişimin incelenmesi
Investigation of the change in secondary students' understanding of the prism and pyramid conceptions as a result of activity-based education
  1. Tez No: 771774
  2. Yazar: SATI AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLBİYE TOLUK UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, etkinlik temelli öğretimin 8.sınıf öğrencilerinin prizma ve piramit kavrayışlarına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bursa ili İznik ilçesinde bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 13 (7 kız, 6 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırma daha önce tasarlanmış olan 9 adet prizma - piramit etkinliklerinin, 9 hafta boyunca 18 ders saatinde uygulanması ile tamamlanmıştır. Araştırma karma desene sahip bir araştırma olup nicel boyutu tek gruplu ön test-son test deneysel deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Prizma ve Piramit Testi ile toplanmış ve katılımcı sayısı küçük olduğundan Wilcoxon İşaretli Sıra testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, araştırmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış ön görüşme ve son görüşme sorularından elde edilen bulgular prizma ve piramide örnek verebilme, açınım çizebilme, tanımlayabilme ve bu cisimleri ayırt edebilme açısından incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, etkinlik temelli öğretimin 8. sınıf öğrencilerin prizma- piramit konusunu kavramalarında etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin test puanlarında, prizma-piramidi örnek verebilme ve kavramların tanımlamalarındaki gelişime rağmen, bu cisimlerin açınımlarını çizerken zorlandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of activity-based learning on 8th grade students' comprehension of prism and pyramid. The research was carried out in a middle school in Iznik, Bursa in the academic year of 2021-2022. Thirteen (7 girls, 6 boys) students participated in the study. The research was completed with the implementation of 9 prism-pyramid activities, which were designed before, in 18 class hours for 9 weeks. The research has a mixed design and its quantitative dimension was carried out using a single-group pre-test-post-test experimental design. The quantitative data of the study were collected with the Prism and Pyramid Test developed by the researcher and analyzed with the Wilcoxon Signed Rank test since the number of participants was small. In addition, in the qualitative aspect of the research, the findings obtained from the semi-structured pre-interview and post-interview questions were divided into categories for prism and pyramid, and the categories were examined with the criteria of giving examples, drawing a net, defining and distinguishing prism and pyramids.According to the findings obtained from the research, it was concluded that activity-based learning was effective in developing 8th grade student' understanding of prism and pyramid. Despite the imrovement in test scores and defining what a prism/a pyramid is, İt was observed that the students still had difficulties in drawing the nets of these solids.