Akıllı kampüs indeksinin geliştirilmesi
Development of the smart campus index
  1. Tez No: 771804
  2. Yazar: MÜMİN SERKAN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için endüstrinin ve teknolojinin gelişmesi ile doğal kaynakların kullanımı hızla artmaktadır. Kaynakların varlığının sürekliliğinin sağlanabilmesi için verimli kullanımları, kendilerini yenileyebilmeleri ve geri dönüşümlü şekilde değerlendirilebilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle kaynakların sürdürülebilirliği, günümüzde önemi giderek artan ve şehirlere ait tüm mekânsal ve yaşamsal planlamalarda dikkate alınan bir algıdır. Sürdürebilirlik ile birlikte mevcut kaynakların ve elde edilen standartların devamlılığı hedeflenir. Sürdürebilirlik adına üretilen çözümlerin hayata geçirilmesinde kullanılan uygulamalar için literatürde çeşitli tanımlar kullanılmakla birlikte,“akıllı”ifadesi çalışmalarda kullanılan en yaygın kavramdır. Çalışmada şehirler için yapılan sürdürebilirlik planlamaları ile birlikte, akıllı olarak nitelendirilen çözümler incelenmiştir. Şehirler için hazırlanan programlar, eğitim amacının yanında aynı zamanda yerleşim alanları da olan üniversite kampüsleri özelinde değerlendirilmiştir. Akıllı uygulamaların kullanıldığı sürdürebilirlik göstergeleri belirlenmiş, bu göstergeler referans alınarak kampüs özellikleri değerlendirilmiş ve bir indeks hazırlanmıştır. Hazırlanan indeks ile kampüslerin eğitim özelliklerinin yanı sıra sosyal, ekonomik ve çevresel özellikleri değerlendirilmiş olup, kampüslerin sürdürebilirliğine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of natural resources is expanding rapidly to meet the needs of the increasing population together with the development of industry and technology. Resources must be used efficiently, renew themselves, and be utilized in a recyclable way to ensure the continuity of their existence. For this reason, the sustainability of resources is a perception that keeps gaining importance and is always taken into account in various planning activities in the cities. Sustainability aims to maintain the continuity of the existing resources and their standards. Although different terms are used in the literature for the applications developed to realize the solutions produced for sustainability,“smart”is the most common expression. In the study, the cities' sustainability plans and the solutions described as smart have been examined. Programs prepared for the cities have been evaluated specifically for university campuses, which are also residential areas in addition to their educational activities. Sustainability criteria used in smart applications have been determined, campus features have been evaluated with reference to these criteria, and an index has been prepared. Social, economic, and environmental characteristics of the campuses along with their educational features have been evaluated with the index prepared, and a contribution to the sustainability of the campuses is aimed.