İstiklal Harbi'nde Türk Kara Kuvvetlerinin yeniden teşkili
Reorganization of the Turkish Land Forces in the War of Independence
- Tez No: 771811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİM TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türklerin tarih sahnesine çıkışından itibaren askerî teşkilatlanma yeteneği ve sürekliliği, Türk devletleri eliyle hem miras kalarak hem de gelişerek devam etmiştir. Bu tarihselliğin en son tecellisi ise Türk İstiklal Harbi'nde gerçekleşmiştir. Birinci Cihan Harbi'nden sonra imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması gereği ordusunu tekrar yapılandırmak ve sayısal olarak sınırlamak durumunda kalan Osmanlı İmparatorluğu, mütareke döneminde İtilaf Devletleri'nin işgallerine resmî olarak tepkisiz kalmış ve bu durum istiklalin milletin kendisinde tecelli edeceğini göstermiştir. Millî Mücadele'de ordunun teşkilat yapısının güncellenmesi bu kronoloji içerisinde önem arz etmektedir. Bu önem bağımsızlığın anahtarı olan askerî gücün teşkilatlandırılması, teçhizat olarak donatılması, prensipli komuta ile sevk-idare edilmesi ve bünyesinde barındırdığı miras sayesinde zaferler kazanarak istiklal kapısını açmasından kaynaklanmıştır.“İstiklal Harbi'nde Türk Kara Kuvvetlerinin yeniden teşkili nasıl yapılmıştır?”sorusuna cevap arayan bu araştırmada, söz konusu dönemde Türk askerî sisteminin teşkilatlanma yapısını anlayabilmek adına Türk devletlerinde bulunan askerî teşkilatlanma geleneği, askerî yetenek ve süreklilik, öncülü Osmanlı İmparatorluğu askerî sisteminin değişim basamakları, bölgesel Kuvay-ı Milliye yapılanmaları ve Millî Mücadele döneminde Türk Kara Kuvvetlerinin yeniden teşkilinin ayrıntıları gibi alt başlıklar incelenerek konunun derinliği arttırılmıştır. Bu doğrultuda Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde yapılan yeniden teşkilin aşamaları, bu teşkilin dönemin şartlarında hangi dayanaklarla ve nasıl gerçekleştirildiği, reorganizasyona tabi tutulan birliklerin konuşları, durumları ve sayısal verilerinin neler olduğu araştırmanın esasını oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin temelini oluşturan Millî Mücadele Dönemi'nde, Türk Kara Kuvvetlerinin askerî teşkilatlanma ve devlet geleneği mirası ile üstlendiği rol, ordu yapılanması olarak başarıya ulaşmış ve Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında Anadolu'nun ve Türk milletinin istiklale ulaşmasında en büyük paya sahip olmuştur. İstiklal Harbi'nde Türk Kara Kuvvetlerinin yeniden teşkili Türklerde askerî teşkilatlanma geleneğinin son mirası ve bağımsızlığın timsali olarak tezahür etmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of the Turks on the stage of history, the ability and continuity of military organization continued both by developing and inheriting by the Turkish states. The last manifestation of this historicity took place in the Turkish War of Independence. The Ottoman Empire, which had to restructure its army and limit it numerically in accordance with the Armistice Agreement of Mudros, which it signed after the First World War, remained de facto unresponsive to the invasions of the Entente Powers during the armistice period, and this showed that the independence would be manifested in the nation itself. Updating the organizational structure of the army in the National Struggle is important in this chronology. This importance; It was due to the organization of the military force, which is the key to independence, its equipment, its principled command and administration, and opening the door to independence by winning victories thanks to the legacy it contains. In this research, which seeks to answer the question of“How was the reorganization of the Turkish Land Forces in the War of Independence?”, in order to understand the organization of the Turkish military structure in the mentioned period, the tradition of military organization in the Turkish states, military capability and continuity, the steps of change in the military system of the predecessor Ottoman Empire army, the formation of regional Kuva. The depth of the subject was increased by examining sub-headings such as the national formations and the details of the reorganization of the Turkish Land Forces during the National Struggle. In this direction, the reorganization stages within the Turkish Land Forces, the basis and how this organization was carried out under the conditions of the period, positions, situations and conditions of the reorganized units. What the numerical data were formed the backbone of the research. Thus, In the National Struggle Period, which formed the basis of the history of the Republic of Turkey, the role of the Turkish Land Forces, with the legacy of military organization and state tradition, succeeded as an army structure and had the greatest share in the achievement of independence of Anatolia and the Turkish Nation under the command of Mustafa Kemal Atatürk. Reorganization of the Turkish Land Forces in the War of Independence; It was manifested as the last legacy of the tradition of military organization and the symbol of independence in the Turks.