Matrislerde çekirdek invers gösterimleri ve bazı uygulamaları
Representations of the core inverse of matrices and some applications
- Tez No: 771810
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacından kısaca bahsedilerek bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda gerekli olan bazı temel tanımlar, teoremler ve genel bilgiler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde çekirdek invers tanımı verilerek bunun çeşitli özellikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca matrislerin çekirdek inversleri ile ilgili bazı hesaplanma yöntemleri ve çekirdek inverslerin bazı uygulamalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmistir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized into five parts. In the first chapter, an introduction is given by mentioning the purpose of the study. In the second chapter, some basic definitions, theorems and general informations that will be required in our study are expressed. It is given the definition of the core inverse of a matrix and considered some properties of this inverse. Furthermore, some computational methods and several applications of the core inverses of matrices are given in this chapter. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.