Research on alteration potentialities of a traditiona house for contemporary way of life with respect to the user requirements
- Tez No: 7039
- Danışmanlar: GÜL ASATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET BÎR GELENEKSEL KONUTUN ÇA?DAŞ KULLANIMA DÖNÜK DE?İŞME OLANAKLARININ KULLLANICI GEREKSİNİMLERİ DO?RULTUSUNDA ARAŞTIRILMASI BAHÇECİ (TUNCA). MÜGE YÜKSEK LİSANS TEZİ. RESTORASYON, MİMARLIK TEZ YÖNETİCİSİ : öğfr. Gör. GÜL ASATEKİN EYLÜL 1989.188 SAYFA Bu tez, kullanıcısı tarafından modern kullanıma uyumu istenen geleneksel bir yapının rehabilitasyon ilkelerini bir restorasyon projesi kapsamında tartışan bir çalışmadır. Blrinoi bölümde çalışmanın tanımı, amacı, çalışma method lan ve çalışılan binanın seçiliş nedenleri verilmektedir. İkinci bölümde, konut alanı İstiklal Mahal lesi'nin ve bu alandan seçilen yapının tarihi ile ilgili bilgi vermektedir. Üçüncü bölümde, çalişma alanı, İstiklal Mahallesi; genel özellikleri, problemleri ve olanakları açısindan incelenmektedir. Dördüncü bölüm, binanın bugünkü durumunu tanımlamaktadır. Beşinci Bölümde, yapının mimari özellikleri, Ankara' daki veya Anadolu'daki aynı döneme ait örneklerle karşılaştırılarak değer lendiri lmektedir. Altıncı bölümde, yapının özgün durumu araştırılmıştır. vYedinci bölüm, yapının mevcut kullanımından doğan değişmişlikleri ve yaşama ve sağlık koşullarını kapsamaktadır. Sekizinci bölümde, yapının değişim olanakları, yapının tarihsel değeri ve mekansal özellikleri göz önünde bulundurularak, kullanıcı gereksinimleri ve konut kullanımının gerekleri doğrultusunda incelenmektedir. Dokuzuncu Bölümde, yapının restorasyon, kullanım ve rehabilitasyonu ile ilgili önergeler ve parasal sorunların çözümü ve müdahale aşamaları ile ilgili öneriler yer almaktadır. Anahtar Sözcükler : Değişim olanağı» restorasyon, konut birimi, kullanıcı gereksinimleri» İstiklal Mahallesi, Ankara. Go\. 04. 0 4 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH ON ALTERAT10N POTENTIALIES OF A TRAD1TIÛNAL HOUSE FOR CONTEMPORARY UAY OF LİFE WITH RESPECT TO THE USER REUUIREMENTS BAHÇECİ (TUNCA), MÜGE M.S. in RESTORATION, ARCHITECTURE SUPERVISOR: Inst. GÜL ASATEKlN SEPTEMBER 1969,168 pages The preseni thesis is a study of introducing the rehabilation principles in a specific traditional building to be used by the house ourner who ulshes to adapt his house ta modern uses uithln the scope of restoratlon projeot. The first chapter covers İntroduction, alm and methodology of the study, and the reasons behlnd the seleotion of studled building. The second chapter deals with the historical background of the housing district“ istiklal Mahallesi”and the selected building situated in this area. The third chapter outlitıes the study area, istiklal Mahallesi from the stand point of general settlement characteristics, problems and potentialities. The fourth chapter describes the present state of the building. The fifth chapter evaluates the architectural features of the building İÜby comparing it to the other examples of same period in Ankara and Anatolia. The sixth chapter searches för the original state of building. The seventh chapter covers alteration types and living & hygenic condltlons of the house in present pattern of use. The eigth chapter researches alteration potentialities of resîdence, while oonsidering historical values and spatial potentialities of building from the standpoint of user requirements and prerequisities of residental function. The nineth chapter provides instructions about restoration, utilization and rehabilitation of the building and contains the solution of financial problems and phases of interventions. Keyvıords : Alteration potentiality, restoration,housing unit, user requirements, istiklal Mahallesi, Ankara.