Dijital oyun bağımlılığı ve oyuncuların sosyal anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki: PUBG örneği
The relationship between digital game addiction and social anxiety levels of gamers: The example of PUBG
  1. Tez No: 771814
  2. Yazar: İREM ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı dijital oyun bağımlılığı ile sosyal anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin ve PUBG örneği ile ilişkilerinin incelenmesidir. Dijital oyun bağımlılığı ile sosyal anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin PUBG örneği gözetilerek incelenmesinin, dijital oyun bağımlılığının sosyal hayata olan etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmüştür. Bu araştırma, Mersin ilindeki örgün devlet liselerine devam etmekte olan öğrenci örneklemi üzerinde Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği(DOBÖ 7) ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 494 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar araştırmaya gönüllü katılım göstermişlerdir. Araştırma sürecinde toplanan bilgileri analiz etmek için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerin birbirleri ile arasında bulunan ilişkiyi incelemek amacı ile Pearson korelasyon katsayısı uygulanmıştır. Sonrasında demografik veriler ile ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkinin test edilmesi için, normallik varsayımı kabul edilerek, tek yönlü ANOVA, t testi, Chi-Square testi ve yine Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Demografik Bilgi Formu ile anket sorularını yanıtlayan 494 öğrenciden 238'i(%48,2) kız, 256'sı(%51,8) ise erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 16,22 bulunmuştur. Katılımcıların kaygı alt ölçeğinin ortalaması (71,25±15,99), kaçınma alt ölçeğinin ortalaması (71,52±15,87) ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği toplam puanlarının ortalaması (142,77±31,47) bulunmuştur. Katılımcıların Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği toplam puanlarının ortalaması ise (25,31±7,23) bulunmuştur. Çalışmanın bulgularına göre; dijital oyun bağımlılığı ile sosyal anksiyete düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. PUBG oynayan katılımcıların dijital oyun bağımlılıkları, başka bir oyun oynayan katılımcıların dijital oyun bağımlılıklarından daha yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde, PUBG oynayan katılımcıların sosyal anksiyete düzeyleri de başka bir oyun oynayan katılımcıların sosyal anksiyete düzeylerinden yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçları ile ilgili bilgiler sonuç ve tartışma bölümleri içerisinde daha detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the social health problems with digital game and to examine the help related to PUBG. While you are in social platforms with digital game, you are in socializing by observing PUBG, with the help of the audience with digital game, you are guided by people who are in social media with digital game. This research was carried out with the Digital Game Addiction Scale (DOBÖ 7) and the Liebowitz Social Anxiety Scale on a sample of students attending public high schools in Mersin. It is also designed for Dem, who has knowledge in data sources. The sample of the research is 494 high school students. Participants are shown as volunteers. SPSS 22.0 package program was used to analyze the information of the research information. To benefit from Pearson with the purpose that scales are utilizing transmitting. Acceptance of normality, ANOVA test, Chi-Square test, and Pearson monitoring were used to train the sub-dimensions of those who were raised and those who were raised. Of the 494 students who answered the questionnaire with the Demographic Information Form, 238 (48.2%) were female and 256 (51.8%) were male. The average age of the participants was 16.22. The mean scores of the participants' anxiety subscale (71.25±15.99), avoidance subscale (71.52±15.87) and Liebowitz Social Anxiety Scale total scores (142.77±31.47) were found. The mean score of the participants' Digital Game Addiction Scale total scores was found (25.31±7.23). According to the findings of the study; A positive and significant relationship was found between digital game addiction and social anxiety level. The digital game addictions of the participants playing PUBG were found to be higher than the digital game addictions of the participants playing another game. Similarly, the social anxiety levels of the participants playing PUBG were higher than the social anxiety levels of the participants playing another game. Information about the research results is examined in more detail in the conclusion and discussion sections.