Arama motorları ve SEO ekseninde haber
News on search engines and SEO axis
  1. Tez No: 771840
  2. Yazar: BUSE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internet haberciliğinin karşılıklı etkileşime olanak sağlayan bir boyuta geçmesi gazeteciliği de değişime uğratmış, rakipleri arasında öne çıkmak isteyen ve ekonomik olarak ayakta kalmaya çalışan gazeteler kendilerini bu yeni internet ortamına uyum sağlamak zorunda bulmuştur. İnternet haber gazeteleri de arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak isimlendirilen yeni bir pratiği kendi kurumlarında uygulamaya başlamak zorunda kalmıştır. Bu çalışma internet gazeteciliğinde SEO uygulamalarını, amaçlarını ve kullandıkları stratejileri ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmada amaçlı rastgele örneklem tekniği ile seçilen sabah.com.tr, ensonhaber.com, haber7.com ve haberler.com SEO içerikleri nitel araştırma deseninde betimleyici analiz yapılarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre internet gazeteciliğinin geleneksel gazeteciliğe göre haber yazımı, haberin ögeleri, kaynağı, iş yapma şekli, haber yazımı, haberi yapan kişi arasında farklar bulunmuştur. Diğer yandan geleneksel gazeteciliğe göre SEO editörlerinin ürettiği içerikler ise 'geleneksel gazetecilikte haber yapma saiki' ile karşılaştırıldığında araştırmada birtakım farklılıklar gözlenmiştir. Geleneksel gazeteciliğe göre SEO editörlerinin amacının özgün olma, ölümsüz haber üretme, haberi ilk paylaşma, Google'a optimize olma olduğu göze çarpmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in new communication technologies and the transition of internet journalism to a dimension that allows mutual interaction have also changed journalism, newspapers that want to stand out among their competitors and try to survive economically have had to adapt themselves to this new internet environment. Internet newspapers have had to start implementing a new practice called search engine optimization (SEO) in their own institutions. This study aims to reveal SEO practices, objectives and strategies used in internet journalism. In the research, the SEO contents of Sabah.com.tr, ensonhaber.com, haber7.com and haberler.com,selected by the purposeful random sampling technique, were analyzed by qualitative research method, descriptive data analysis technique was used. According to the results of the research, it was found that there were differences between traditional journalism and internet journalism in terms of news writing, news elements, news sources, the way of making news, and the person who makes the news. On the other hand, when the content produced by SEO editors according to traditional journalism was compared with the 'motivation of reporting in traditional journalism', certain differences were observed in the research. According to traditional journalism, the aim of SEO editors is to be original, to produce everlasting news, to share the news first and to optimize for Google.