Ratlarda neonatal dönemde uygulanan kortizonun primer damak oluşumuna etkisinin histolojik araştırılması
Histologically investigation on effect of cortisone administrat administration on primer palote development in rats in neonatal period
  1. Tez No: 77186
  2. Yazar: ZELİHA MÜJGAN KETANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, dişi sıçanlara hamileliklerinin 11. gününde uygulanan kortizon asetatın, yavru sıçanlarda primer damağın gelişimi üzerinde yapmış olduğu değişikleri incelemektir. Çalışmada; 20 adet 250-270 gram ağırlığında ergin dişi Wistar albino sıçanı kullanıldı. Hayvanlar biri kontrol diğeri deney olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup-1 : Bu gruptaki hayvanlar çifleştirmeye alınarak, gebeliğin 1. günü vaginal smear metodu ile muayene edildi ve gebelik teşhisi yapıldı. Grup-2 : Bu gruptaki deney hayvanları çifleştirmeye alınarak, gebeliğin 1. günü vaginal smear muayenesi yapıldı. Sıçanlara hamileliklerinin 1 1. günü tek doz kortizon asetat 125 mg/kg dozunda subkutan ( deri altı ) enjeksiyonu yapıldı. Kontrol ve deney grubundaki sıçanlar, hamileliklerinin 18. günü Ketamin anestezisi altında (100 mg/kg) sezeryan operasyonu yapılarak, fotüsleri alındı. Fötüslerin vücut ağırlıkları ölçümü yapıldı ve eter aneztezisi altında sakrifıye edildi. % 10'luk formalin ile tespit işlemini takiben, bilinen histolojik yöntemlerle elde edilen 4-5 |Jm kalınlığındaki parafın kesitleri Hematoksilen-Eosin, Hemaoksilen- Van Giesson ile boyanarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. Kortizon asetat uygulasına bağlı olarak yavru vücut ağırlıklarında önemli bir düşüş olduğu gözlendi. Histolojik olarak primer damak yarığı şekillenen bölgede, mezodermizasyonun aksadığı ve buna bağlı olarak hiposellularite ve bağ doku liflerinde belirgin azalma olduğu gözlendi. Sonuç olarak, hamilelik döneminde uygulanan kortizon asetatın fötal gelişimi olumsuz yönde etkilediği ve primer damak gelişimini engellediği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study is to investigate the administration of cortisone mechanism of the cellular differantiation during the development of primary palate on the 1 1th day of gestation. The sample consisted of 20 adult females (4 months, 250-270gr) Wistar albino rats. The experimental material is divided into two group, one of them is the control. A single male from each group was placed and female rats were examined and when vaginal plus were found, they were considered to be in day of gestation. On the 1 1th day of gestation, each pregnant rat was administered 125mg/kg cortisone acetate subcutaneously. The pregnancy rats were anesthetized (Ketamine HC1) and the fetuses were take under sezerianed on 18th of gestastion and have been killed under «ther anesthesia. The body weight of pups in control and experimental groups were measured and statistically analized. They were fixed in neutral formaline solution (%10) and routine histological methods have been done. The paraffin sections were stained by Hematoxylen-Eosin and Hematoxylen-Van Gierson and evoluated under light microscope. Administration of cortisone induced the significant decreased to the level of fetus weighing (Man Whitney -U analysis ) and cleft palate absorved in rats.The microscobic studies showed that; the level of cellular and collogen fibers significantly decreased. These result indicated that cortisone- induced cleft primary palate formation during the embriyonic development of rats.