Tensile strength of dovetail joints in furniture
Mobilyada kırlangıç kuyruğu birleştirme elemanlarının çekme direnci
- Tez No: 771897
- Danışmanlar: PROF. DR. JILEI ZHANG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mississippi State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kırlangıç kuyruğu bağlantı elemanları, benzersiz yapıları ve dayanıklılıkları nedeniyle mobilya iskeletlerinde yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmada, kırılma mekaniği yöntemi kullanılarak kırlangıç kuyruğu bağlantı elemanlarının çekme direnci deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Güney sarıçam ve kırmızı meşe odunu kullanılarak elde edilen kırlangıç kuyruğu bağlantı elemanlarının çekme direnci üzerine bağlantı elemanının geometrik faktörlerinin etkileri deneysel olarak araştırılmış ve sonuçlar kırmızı meşeden elde edilen çekme direncinin güney sarıçamdan elde edilenden yaklaşık 2 kat daha yüksek olduğunu göstermiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, kırlangıç kuyruğu bağlantı elemanlarının kuyruk açısının ve zıvana uzunluğunun, çekme direncinde önemli etkilere sahip olduğunu gösterirken; zıvana genişliğinin, çekme direnci üzerinde önemli bir faktör olmadığını göstermiştir. Güney sarıçam ve kırmızı meşe malzemelerin kırılma davranışları, radyal-boyuna (RL) çatlak yayılım sisteminde kompakt çekme testi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Odun özgül ağırlığının iki ağaç türü için kırılma dayanıklılığı üzerindeki etkileri, üç büyüme halkası kombinasyonu bakımından incelenmiştir; ilkbahar odunu, ilkbahar ve yaz odunu ara yüzü, ve yaz odunu. Regresyon analizi sonuçları, iki odun türünün kırılma dayanıklılığının özgül ağırlık değerlerine göre tahmin edilebileceğini göstermiştir. İstatistiksel analizler, her iki ağaç türü içinde yaz odununun ilkbahar ve yaz odunu ara yüzü ve ilkbahar odunu değerlerinden önemli derecede daha yüksek kırılma tokluk değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Mobilya iskeletinde kullanılan ahşap malzemelerin kırılma tokluk değerlerine dayanan kırlangıç kuyruğu bağlantı elemanlarının çekme dirençleri için önerilen tahmin denklemleri deneysel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dovetail joints are commonly seen in a furniture frame construction because of their unique configuration and strength. The tensile strength of dovetail joints was experimentally and analytically investigated using fracture mechanics method in this study. Experimental results of the investigation of effects of geometry factors on the tensile strength of dovetail joints in southern yellow pine and red oak indicated that the tensile strength of red oak joints was about 2 times higher than the one of southern yellow pine joints. Statistical analysis results indicated that the tail angle and tenon length of dovetail joints had significant influences on their tensile strength, and the tenon width was not a significant factor on the joint tensile strength. The fracture behaviors of southern yellow pine and red oak materials were investigated in the radial-longitudinal crack propagation system using a compact tension test method. Effects of wood specific gravity on fracture toughness for two wood species were studied in terms of their three growth ring combinations; earlywood, earlywood and latewood interface, and latewood. Regression analysis results indicated that the fracture toughness of two evaluated wood species can be predicted based on their specific gravity values. Statistical analyses indicated that the latewood yielded the significantly higher fracture toughness value, followed by earlywood and latewood interface, then earlywood for both wood species. Proposed prediction equations for tensile strengths of dovetail joints based on fracture toughness values of wooden materials used for frame construction were validated experimentally.