Kama dişli birleştirmelerde diş profilinin direnç üzerine etkilerinin araştırılması
The Research on the effect of the profile of finger on the strenght of the finger joints
  1. Tez No: 84228
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ülkemizde yaygın olarak kullanılan, Kayın (Fagus orientalis Lipsky) ve Sarıçam (Pinus silvestris L.) ağacından elde edilen örneklere, iki farklı diş profili (uzun ; kısa) uygulanmıştır. Ayrıca bu ağaçlara belirtilen iki farklı diş profili, diş eksenleri yıllık halkalara teğet ve dik olacak şekilde açılmıştır. Birleştirme işleminde PVA ve PVA'nın suya dayanıklı bir türü (VB-20) uygulanmıştır. Elde edilen hava kurusu durumundaki numunelerin eğilme ve çekme dirençleri incelenmiştir. Çalışmada deneme materyali olarak Karabük Büyükdüz Araştırma Ormanından elde edilen tomruklar kullanılmıştır. Standart esaslarına göre gerekli test numuneleri otomatik bir finger-joint makinasından elde edilmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda, Ağaç türü, tutkal türü, diş profili ve diş konumunun eğilme direnci üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Eğilme direnci deneylerinden alınan sonuçlara göre, sarıçamdan elde edilen numuneler, kayından elde edilenlere göre, PVA2 tutkalı PVAİ 'ye göre, diş uzunluğu 12 mm olanlar 8mm olanlara göre, diş konumu yanda olanlar,üstte olanlara nazaran daha yüksek sonuçlar vermişlerdir. Çekme direnci deneyleri neticesinde ise, tutkal türü, diş profili ve diş konumunun çekme direnci üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Ağaç türünün ise çekme direncine etkisi önemsiz bulunmuştur. Testlerden alınan sonuçlara göre, PVA2 tutkalı PVAİ 'e göre, diş uzunluğu 12 mm olanlar 8mm olanlara göre, diş konumu yanda olanlar üstte olanlara nazaran daha yüksek sonuçlar vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, two different finger-joint profile types (long, short) were applied to the samples taken from Pinus silvestris L. and Fagus orientalis Lipsky, which were used in highly rate in our country. Above mentioned two types of tooth profiles was cut dovetails to these tree species, in way of tooth axis in order to become tangential and perpendicular to annual layer. PVA and moisture lasting type of PVAwas used in the process of jointing. Samples was obtained which was in air-dry position and bending and tension strenght of these samples were examined, the logs obtained from Karabük Büyükdüz research forest, was used as a trial material. The samples was obtained by using an automatic finger-joint machine, in accordance with related standarts. As a result of the statistical analyse of the obtained data from the experiments it was founded that; tree species, adhesive type, tooth profile and position of the tooth was affecting to the bending strenght, the result taken from the test points out that the samples taken from Pinus silvestris L. showed higher performance then the ones taken from Fagus orientalis L. and also PVA2 showed better performance from PVA1. The samples which have 12 mm tooth length gave better results then the ones which have 8 mm tooth length. And finally, the samples which have tooth positions perpendicular to annual layer(horizontal) gave better results then the ones which have tooth positions tangential to annual layer(vertical). As a result of the tensile strenght experiments, it was founded that; adhesive type, tooth profile and position of the tooth have an effect on the tensile strenght. It was found that tree species have not an important affect on tensile strength. The result taken from the test, points out that PVA2 showed better performance from PVA1. The samples which have 12 mm tooth length gave better results then the ones which have 8 mm tooth length. And finally, the samples which have tooth positions perpendicular to annual layer(horizontal) gave better results then the ones which have tooth positions tangential to annual layer(vertical).