Ayak kayıt birleştirmede kırlangıçkuyruğu diş açısının basma ve çekme performansına etkisi
Impacts of dovetail angle on tensile and compressing performance in log and trail joints
  1. Tez No: 322899
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, mobilya ayak kayıt birleştirilmesinde uygulanan tekniklerden kırlangıçkuyruğu dişli birleştirmelerin çeşitli diş açılarında hazırlanmasının diyagonal basma ve diyagonal çekme performansına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky), sapsız meşe (Quercus petreae Lipsky) ve sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky)'dan hazırlanan örneklere, 75º, 78º, 81º ve 84º 'de diş açıldıktan sonra polivinilasetat (PVAc) ve polimarin (D-VTKA) tutkalları ile elde edilen birleştirmeler ASTM-D 1037 esaslarına uyularak diyagonal basma ve diyagonal çekme deneyi uygulanmıştır. Buna göre; Ağaç türü, birleştirme tekniği ve tutkal çeşidi etkileşimi bakımından diyagonal basma direnci en yüksek DK+P+II'de (0,5067 N/mm2), en düşük S+D+IV'de (0,208 N/mm2), diyagonal çekme direnci en yüksek M+P+II'de (1,184 N/mm2), en düşük S+D+V'de (0,2687 N/mm2) bulunmuştur. Basma ve çekme direnci bakımından 78º kırlangıçkuyruğu dişli birleştirme tekniği ile PVAc tutkalı sandalye ön ayak - kayıt birleştirmesinde avantaj sağlayabilir.Anahtar kelimeler : Kırlangıçkuyruğu, ayak kayıt birle?tirmeler, diyagonal basınç ve çekme, Doğu kayını, sapsız me?e, sarıçam, di? açısı, PVAc, D-VTKA
Özet (Çeviri)
This study will be carry out in order to find out effects of selecting different dovetail angles on the diagonal compression and diagonal tension strenght of dovetail joints; that is one of the log and trail joints techniques. For this purpose; in accordance with the principles of ASTM-D 1037, diagonal compression and diagonal tension experiments will apply to the joints those glue with (PVAc), and Polimar glue after being curved with an angle of 75°, 78°, 81° and 84° to the samples of Oriental beech, oak, and scotch pine. Wood species, joint technique and type of glue for the diagonal interaction, the highest compressive strength OB+P+II (0.5067 N/mm2), the lowest SP+D+ IV (0.208 N/mm2), the highest tensile strength of the diagonal of O+P+II (1.184 N/mm2), the lowest S+E+V (0.2687 N/mm2) was found. According to this study; preferring 78º dovetail joint could be advantages from the aspect of diagonal compression and diagonal tension performance in front on leg and trail joints.Key Words : Dovetail, log and trail joint, diagonal joint and tension performances, oriental beech, oak, scotch pine, pin angle, PVAc, D-VTKA