Bulanık Choquet integral yöntemi ile hazır beton santrallerinin konumlandırılmasının analizi
Analysis of positioning of ready mix concrete plants by the fuzzy Choquet integral method
  1. Tez No: 771935
  2. Yazar: İSMAİL SÜTLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL, DOÇ. DR. MUHAMMET ENES AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yer seçimi, işletmelerde tasarım sürecinde öncelikli düşünülmesi gereken ve optimum fayda gözetilerek alınması gereken kararlardan biridir. Bu süreç içerisinde işletmelerin elinde birden fazla yer seçeneği bulunabilir. Bu seçeneklerin arasından en uygun seçeneği belirlemek ve işletmenin temel ihtiyaçlarına göre bir değerlendirme yapmak karar öncesi oldukça önemlidir. Yer seçimi uzun vadeli bir karardır ve yanlış yapılacak bir yer seçimi işlemi beklenmedik şekilde maliyeti de beraberinde getirebilir. Bu sebeple süreç en başından itibaren doğru planlanmalı ve planlanan şekilde uygulanmalıdır. Çalışmanın sonunda doğru sonuca ulaşabilmek için alanlarında uzman karar vericilerin belirlediği kriterler üzerinden karar süreci yürütülmüştür. Dolayısıyla bu süreçte birden fazla ana ve alt kriterlere bağlı bir problem ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında hazır beton santrali yer seçimi problemi ele alınmıştır. Problem gerçek hayata uyarlanarak çözülmüştür. Çözüm için çok kriterli karar verme yöntemi olan Bulanık Choquet İntegrali yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak karar vericiler belirlenmiştir. Sonrasında karar vericiler tarafından kriterlerin belirlenmesi aşamasına geçilmiştir. Kriterlerin belirlenmesiyle uzmanlar tarafından sayısal ve dilsel veriler doğrultusunda ilgili tablolar oluşturulmuştur. Oluşturulan tablolar üzerinden en uygun yer seçimi kararı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Location selection is one of the decisions that should be considered primarily in the design process and should be taken by considering the optimum benefit. During this process, businesses may have more than one location option. It is very important to choose the most suitable option among these options and to make an assessment according to the basic needs of the business before making a decision. Location selection is a long-term decision, and a wrong location selection process can bring unexpected costs. For this reason, the process should be planned correctly from the very beginning and implemented as planned. In order to reach the right result at the end of the study, the decision process was carried out on the criteria determined by expert decision makers. Therefore, in this process, a problem has arisen depending on more than one main and sub-criteria. In this thesis, the problem of location selection for a ready mixed concrete plant is discussed. The problem has been solved by adapting it to real life. Fuzzy Choquet Integral method, which is a multi-criteria decision making method, was used for the solution. First, the decision makers were determined. Afterwards, the decision makers moved to the stage of determining the criteria. With the determination of the criteria, the relevant tables were created by the experts in line with the numerical and linguistic data. Based on the tables created, the most appropriate place selection decision was made.