Afet odaklı kentsel dönüşüm kapsamında dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve önceliklendirilmesi: Akşehir örneği
Determining and prioritizing regeneration areas within the scope of disaster-oriented urban regeneration; sample of Akşehir
- Tez No: 771940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SERDAROĞLU SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Afet anı ve sonrasındaki kriz yönetimine odaklanan geleneksel afet yönetiminin yetersiz olduğunun anlaşılması ile son yıllarda dünya genelinde afet öncesi risk yönetiminin ele alındığı ve toplumun da sürece dahil edildiği bütünleşik afet yönetim sistemi benimsenmiştir. Bütünleşik afet yönetim sisteminde afet öncesi risk yönetiminin bir parçası olarak afet odaklı kentsel dönüşüm uygulamaları ile tehlikelerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Bu tezde deprem odaklı afet yönetimine yönelik çalışma kapsamında afet, afet yönetim sistemleri, kentsel dönüşüm, dünyada ve Türkiye'de afet odaklı kentsel dönüşüm konularına yönelik literatür araştırması ile kavramsal çerçeve hazırlanmıştır. Saha çalışmasında 1. Derece deprem kuşağında yer alan Konya İli Akşehir kent merkezinin afet riskine yönelik genel durumu değerlendirilmiştir. CBS ve AHS tekniklerinden faydalanılarak afet riski kapsamında belirlenen kentsel dönüşüm alanları önceliklendirilmiştir. Tezin sonucunda Akşehir kenti için afet odaklı kentsel dönüşüm stratejilerine altlık oluşturulması amacıyla kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve önceliklendirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu önerilerin kentsel dönüşüm strateji belgesi için bir ön çalışma ve yönlendirici ipuçları oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the understanding that traditional disaster management, which focused mostly on crisis management during and after disasters in the past was inadequate, an integrated disaster management system has been adopted worldwide in recent years, in which pre-disaster risk management is handled and the society is also included in the process. As a part of risk management in the integrated disaster management system, it is aimed to minimize the hazards with disaster-oriented urban regeneration practices. In this thesis, within the scope of the study on earthquake-focused disaster management, a conceptual framework has been prepared by literature research on disaster, disaster management systems, urban regeneration, and disaster-oriented urban regeneration in the world and in Turkey. In the field study, the general situation of the Akşehir city center of Konya, which is located in the 1st degree earthquake zone, regarding the disaster risk was evaluated. Urban regeneration areas determined within the scope of disaster risk were prioritized by utilizing GIS and AHP techniques. As a result of the thesis, suggestions have been developed for the identification and prioritization of urban regeneration areas in order to create a base for disaster-oriented urban regeneration strategies for the city of Akşehir. It is expected that these suggestions will constitute a preliminary study and guiding tips for the urban regeneration strategy document.