Deprem riski açısından kentsel taşıma kapasitesi araştırması: Silivri örneği
Research on urban land carrying capacity in terms of earthquake risk: Silivri case
  1. Tez No: 776382
  2. Yazar: NAZLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Canlıları etkileyen acil durum ve afetler dünyanın her yerinde tarih boyunca meydana gelmiş ve gelmeye de devam etmektedir. Meydana gelen bu afetler arasında özellikle depremler ve tsunamiler güçlü ve yıkıcı sonuçları sebebi ile diğer afetler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Afete hazırlık sürecinde afet öncesi, afet anı ve sonrasında yapılması gerekli olan çalışmalar ise insan için oldukça hayati bir öneme sahiptir. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depreminin özellikle Türkiye genelini etkilemiş olması ile beraber 20 yılı aşkın süre içerisinde kent planlaması adına deprem odaklı birçok akademik çalışmanın ve odak toplantılarının yapılmasına rağmen uygulama noktasında aynı ilerlemenin kaydedilemediği de aşikârdır. İstanbul Metropoliten Alanı'nın batı yakasında, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve İstanbul'un batı sınırını oluşturan Silivri İlçesi, il bütününde hem coğrafi konumu hem de tarihi süreç içerisinde geçirdiği doğal afetler nedeni ile özellikle depremsellik açısından risk altındaki ilçelerin başında gelmektedir. Silivri ilçesinin tüm bu sorunlar silsilesine karşın taşıdığı potansiyeller ve coğrafi konumunun getirmiş olduğu avantajlar bir yandan hızlı bir nüfus artışının olmasını, diğer yandan da denize kıyısı olması ile ilişkili özellikle yaz nüfusunun yoğunlaştığı bir alan olmasını beraberinde getirmekte; bu noktada“taşıma kapasitesi”konusu gün yüzüne çıkmaktadır.“Taşıma kapasitesi”nin belirlenmesi ve planlama çalışmaları ile bütüncül değerlendirilmesi yöntemi ile Silivri ilçesinin deprem sonrası hasar oranının en aza indirgenmesi hedeflenmiş olup; yapılan tez çalışması kapsamında ilçe bazında Yerbilimsel Açıdan Yerleşilebilir Alanlarının“taşıma kapasitesi”belirlenerek nüfus açısından taşıma kapasitesi ortaya konulmaktadır. Yapılan çalışma ile; Silivri İlçesi'nin“Yerbilimsel Açıdan Yerleşilebilirlik Haritası”nda belirlenen 1. ve 2. Derece Yerleşilebilir Alanlar yerleşime uygun alanlar olarak belirlenmiş olup; ulusal ve uluslararası literatürden edinilen bulguların ve ilgili kurum-kuruluşlardan edinilen verilerin ArcGIS programında analiz edilmesi neticesinde ilçenin mevcut nüfusu, meri 1/5000 ölçekli plana göre projeksiyon nüfusunun belirlenmesi ve ilçenin nüfus açısından taşıma kapasitesinin hesaplanması, dolayısıyla Silivri ilçesinin taşıma kapasitesinin ortaya çıkarılması çalışmanın yöntemini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters and emergencies that affect living beings have happened and do happen all over the world. Due to their powerful and catastrophic effects, earthquakes and tsunamis in particular take the top spot among these calamities. The tasks that need to be completed before, during, and after the disaster are crucial for people to complete as part of the disaster preparation process. It is clear that the 1999 Marmara Earthquake significantly impacted the entirety of Turkey, and despite the fact that several academic research and focus discussions on urban planning related to earthquakes were held for more than 20 years, little practical progress could be accomplished. One of the districts at risk, particularly in terms of seismicity, is Silivri District, which is situated on the western side of the Istanbul Metropolitan Area, on the North Anatolian Fault Line, and forms the western border of Istanbul. This is due to both its geographic location and the natural disasters it has experienced historically. Despite all of these issues, Silivri district's potential and the benefits of its location lead to rapid population growth on the one hand, and being a region where the summer population is concentrated, particularly due to its coast to the sea, on the other; At this point, the problem of“carrying capacity”comes to the fore. The“carrying capacity”of the Geoscientifically Habitable Areas is determined on a district basis in the thesis study, and the carrying capacity is revealed in terms of people. This method of assessment is intended to reduce the damage rate of the Silivri district after the earthquake. The“Geologically Settlement Map”of the Silivri District's first and second degree settleable regions were identified as potential places for settlement in this study. The data gathered from the pertinent institutions and organizations and the conclusions drawn from the national and international literature were then examined in the ArcGIS application. The district's existing population, the projection population calculated using the current 1/5000 scaled plan, and the calculation of the district's carrying capacity in terms of population—which reveals the Silivri district's carrying capacity—thus comprise the study's methodology.