Periferal olmayan konumda sübstitüe ftalosiyanin bileşiğinin transdermal ilaç salım sistemlerinde uygulanması
Application of nonperipherally substituted phthalocyanine compound in transdermal drug release systems
- Tez No: 771975
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ÇAMUR, DOÇ. DR. KURŞUN BAYSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ftalosiyaninler, dört izoidolin ünitesinin azot atomları ile birbirine bağlandığı 18 π elektron sistemi bulunan aromatik bileşiklerdir. Ticari olarak ftalosiyaninler organik pigmentler ve boyar maddeler olarak sanayi alanında kullanılmaktadır. Öte yandan son dönemlerde elektrokromik görüntüleme cihazları, kimyasal sensörler, fotodinamik kanser tedavisi, sağlık ve optik gibi alanlarda kullanılmaktadır. Gelişmekte olan ilaç sanayi, yeni bir madde üretmek yerine maddenin vücuda kontrollü olarak salımı üzerinde çalışmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda genelini polimerlerin oluşturduğu kontrollü ilaç salım sistemleri geliştirilmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında poli(vinil alkol)/kitosan (PVA/CS) membranlardan periferal olmayan konumda sübstitüe çinko metalli ftalosiyanin bileşiğinin transdermal olarak salımı incelenmiş olup; PVA/CS oranı, membran kalınlığı, pH, sıcaklık, Triton X-100 ve ilaç derişimi faktörlerinin etkisi optimize edilmiştir. Tez çalışması sonuçlarında, PVA/CS oranı, sıcaklık, Triton X-100 ve ilaç derişiminin artması ile ilaç salımının arttığı, membran kalınlığının artmasıyla ilaç salımının azaldığı, pH 5,5 tamponunda pH 1,2 ve pH 7,4'e göre membrandan daha fazla ilacın geçtiği gözlenmiştir. Maksimum ilaç salımı 6 µm kalınlıktaki 7/5 oranına sahip PVA/CS membranda, 37 °C'de, pH 5,5'te, 0,2 mL Triton X-100 ve 3 mg/mL ilaç derişiminde % 97,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are aromatic compounds with an 18 π electron system in which four isoidoline units are interconnected by nitrogen atoms. Commercially, phthalocyanines are used in the industrial field as organic pigments and dyes. On the other hand, electrochromic imaging devices have recently been used in fields such as photodynamic cancer therapy, chemical sensors, health and optics. The developing pharmaceutical industry is working on the controlled release of the substance into the body instead of producing a new substance. As a result of these researches, controlled drug release systems consisting of polymers have been developed. In this master's thesis, transdermal release of non-peripherally substituted zinc metallo phthalocyanine compound from poly(vinyl alcohol)/chitosan (PVA/CS) membranes was investigated. The effects of PVA/CS ratio, membrane thickness, pH, temperature, Triton X-100 and drug concentration factors were optimized. In the results of the thesis study, it was observed that drug passage increases with increasing PVA/CS ratio, temperature, Triton X-100 and drug concentration, drug release decreases with increasing membrane thickness, more drugs pass through the membrane in the pH:5,5 buffer than in pH:1,2 and pH: 7,4. The maximum drug release was found to be 97.1% in a PVA/CS membrane with a 7/5 ratio of 6 µm thickness, at 37 °C, pH 5,5 at a drug concentration of 0.2 mL Triton X-100 and 3 mg/mL.