Toplumsal etkileşim aracı olarak televizyon: 15 Temmuz darbe girişimi örneği
Television as a social interaction too: Case of 15th July coup attempt
  1. Tez No: 771987
  2. Yazar: HATİCE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz iletişim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte tek yönlü iletişim süreci yerine çift yönlü, etkileşimli bir süreç ortaya çıkmıştır. Kitle iletişim araçlarından yayılan enformasyona karşı izleyici pasif konumdan aktif konuma geçmiştir. İnternet teknolojilerinin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde özellikle geleneksel iletişim araçlarının etkinliği giderek azalmaktadır. Fakat televizyon, bu yeni iletişim teknolojilerinin yanında varlığını ve gücünü hala daha koruyabilmektedir. Bu çalışma, 15 Temmuz Darbe Girişimi örneklemi üzerinden televizyon ve toplumsal etkileşim konuları üzerinde durmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak bir izleyici araştırması yapılmıştır. Çalışmada, 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında televizyondan yapılan yayınlar ile söz konusu darbe girişiminin başarısız bir şekilde sonuçlanmasına neden olan direnişte televizyonun kullanımı merkeze yerleştirilmiş ve televizyonun yeni medyaya göre en etkin kitle iletişim aracı olup olmadığı konusu tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of today's communication technologies, instead of one-way communication process, a two-way, interactive process has emerged. The audience has switched from passive to active against information spread from mass media. In today's world where internet technologies are widely used, the effectiveness of traditional communication tools is decreasing. However, television can still maintain its existence and power in addition to these new communication technologies. This study focuses on television and social interaction through the July 15 Coup Attempt sample. In the study, an audience research was conducted by using the survey technique, one of the quantitative research methods. In the study, broadcasts from the TV during the 15 July Coup Attempt and the use of television in the resistance that caused the failed coup attempt were placed in the center and the issue of whether television was the most effective mass communication tool according to the new media was discussed.