The effect of crisis management on employee performance in the COVID 19 process: A field study in NGOs in Gaziantep
COVID 19 sürecinde kriz yönetiminin çalışan performansına etkisi: Gaziantep'teki STK'larda bir alan araştırması
  1. Tez No: 737956
  2. Yazar: MUHAMAD MOZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSTAFA PAKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ B. DİLEK ÖZBEZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Covid 19 sürecinde kriz yönetiminin çalışan performansına etkisini belirlemektir. Bu çalışmanın araştırma evrenini TRC1 bölgesinde bulunan Gaziantep'te faaliyet gösteren sivil toplum sektöründe faaliyet gösteren insani yardım derneği çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem sayısını tespit etmek için olasılığa dayalı örnekleme tekniği olan basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma için ulaşılan örneklem büyüklüğü 261 çalışandır. Alan araştırmasında yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin faktör. güvenilirlik. korelasyon. regresyon analizleri SPSS 22 programı kullanılarak test edilmiştir ve araştırma sonucu elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda kriz yönetimi boyutları olan bağımsız değişkenlerin (kriz öncesi dönem. kriz dönemi ve kriz sonrası dönem) ve çalışan performansının alt boyutlarının (görev performansı ve bağlamsal performans) bağımlı değişken olarak yer aldığı modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır ve Covid 19 sürecinde kriz yönetiminin çalışan performansı üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak. araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda konu ile ilgilenecek araştırmacılara ve işletme yöneticilerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of crisis management on employee performance during the Covid 19 process. The research population of this study consists of humanitarian aid association employees operating in the non-governmental sector in Gaziantep, located in the TRC1 region. The sample size reached for this study is 261 employees. Face-to-face survey method was used in the field research. The factor, reliability, correlation, and regression analyze of the obtained data were tested using the SPSS 22 program and the findings collected as a result of the research are included. The results of the research. it is seen that the research model in which the independent variables (pre-crisis period. crisis period and post-crisis period) which are the crisis management dimensions and the employee performance and its sub-dimensions (task performance and contextual performance) are accepted as dependent variables are statistically significant. And it has been found that crisis management have an effect on employee performance during Covid 19 process. Finally, suggestions were presented to researchers and business managers who will be interested in the subject in line with the results obtained from the research.