Trabzon ili Ortahisar ilçesinde bulunan anıt ağaçların morfolojik özellikleri üzerine bir araştırma
Monumental trees found in Ortahisar district of Trabzon province a research on morphological properties
  1. Tez No: 771999
  2. Yazar: YUSUF KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YALÇINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kentlerdeki yoğunluğun artması, sosyolojik-kültürel ve ekolojik gelişim ve değişimler paralelinde ortaya çıkan bir kısım karışıklıklar, okunabilir mekanlar kavramını gündeme getirmiştir. Okunabilirlik, şehir manzarasının 'okunabildiği' anlamına gelir. Şehirde hareket eden insanlar yol bulma ile meşguldür. Kentsel unsurları uyumlu bir düzeyde tanıyıp organize edebilmeleri gerekir. Yol bulma sürecinde, stratejik bağlantılar, bir birey tarafından tutulan, dış fiziksel dünyanın genelleştirilmiş zihinsel görüntüsü olan çevresel imgedir. Bu nedenle özellikle peyzaj planlaması ve tasarımı yapılırken anıt ağaç potansiyeline sahip türlerin kullanılması gelecekte şehirlerin daha kolay anlaşılması ve insanların daha hızlı bir şekilde bulundukları yeri tanımlamalarını sağlayacaktır. Bunu yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan; ilginç kök, gövde ve dal formu nedeniyle izleyenlerin belleğinde kimi simgeler çağrıştıran; yöre folklöründe, kültür ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan anıt ağaç potansiyeline sahip türlerle kolaylıkla vurgulayabiliriz. Bu çalışmanın amacı; Mevcut anıt ağaçların fiziksel ve yapısal özelliklerini inceleyerek alana kattıkları ekolojik hassasiyetleri, mekanın tanımlanmasına yararları, mevcut yerlerindeki etkileri gibi özellikler belirlenerek sonuç ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in the density in the cities, some confusion that arose in parallel with the sociological-cultural and ecological development and changes, brought the concept of readable spaces to the agenda. Readability means that the cityscape is 'readable'. People moving in the city are busy with wayfinding. They need to be able to recognize and organize urban elements at a coherent level. In the pathfinding process, strategic links are the environmental image held by an individual, the generalized mental image of the external physical world. For this reason, the use of species with monumental tree potential, especially in landscape planning and design, will enable cities to be easier to understand and people to identify where they are more quickly. It has dimensions above the usual dimensions of its kind in terms of age, diameter and height; evoking some symbols in the memory of the audience due to its interesting root, stem and branch forms; We can easily emphasize the species with the potential of monumental trees, which have a special place in the local folklore, culture and history, and have a natural lifespan that can provide communication between the past and the present, the present and the future. The aim of this study; By examining the physical and structural features of the existing monumental trees, the ecological sensitivities they add to the area, their benefits for the definition of the place, their effects on their current places were determined, and conclusions and suggestions were put forward.