Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş öğretim etkinliklerinin harita okuryazarlığı becerisi üzerinde etkisi
The effect of teaching activities supported with web 2.0 tools on map literacy skills
  1. Tez No: 829991
  2. Yazar: HAMZA ERDİ TAKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GENÇTÜRK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş öğretim etkinliklerinin harita okuryazarlık becerisi üzerinde etkisini belirlemektir. Araştırmada yöntem olarak karma araştırma tasarımlarından olan sıralı açıklayıcı tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Trabzon ili Ortahisar ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 6. Sınıftaki 53 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada bir deney grubu (n= 26) bir de kontrol grubu (n= 27) yer almaktadır. Deney grubunda, İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanında yer alan harita okuryazarlık becerisi ile ilişkili konuların öğretiminde Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş öğretim etkinlikleri uygulanırken kontrol grubunda ise öğretim süreci mevcut programa dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri Sönmez (2010) tarafından geliştirilen ve Ayüldeş (2020) tarafından düzenlenen 'Harita Okuryazarlık Ölçeği (HOÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise veriler 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu', 'Öğrenci Günlükleri' ve 'Öğrenci Ürünleri' gibi öğrencilerin düşünce ve duygularını yansıtan çalışmalardan elde edilmiştir. HOÖ deney grubu ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ön test ve son test puanlarının analizleri, SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerin Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş öğretim etkinlikleriyle ilgili görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci günlükleriyle alınmıştır. Görüşme formundan elde edilen bilgiler, içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin Harita Okuryazarlık Ölçeği son test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test ortalama puanları ön test ortalamalarına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş öğretim etkinlikleri ile ilgili olumlu düşünceye sahip oldukları, Sosyal Bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarının kullanılmasını öğretici ve eğlenceli buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching activities supported by Web 2.0 tools on map literacy skills in the 6th grade social studies course. The research design used in the research is a sequential explanatory, mixed research design. The sample group of the research consists of 53 students in the 6th grade attending a middle school in Ortahisar district of Trabzon province. The research includes an experimental group (n=26) and a control group (n=27). In the experimental group, instructional activities supported by Web 2.0 tools were implemented for teaching topics related to map literacy skills in the People, Places, and Environments learning domain, while in the control group, the instruction process was conducted based on the existing curriculum. The quantitative data of the research was collected using the“Map Literacy Scale (MLS)”developed by Sönmez (2010) and adapted by Ayüldeş (2020). In the qualitative dimension of the research, data reflecting students' thoughts and feelings were obtained from works such as“Semi-Structured Interview Form,”“Student Journals,”and“Student Products.”The MLS was administered as a pre-test and post-test to the experimental and control groups. The pre-test and post-test scores for the experimental and control groups were analyzed using the SPSS 26.0 software package. The students' opinions in the experimental group regarding instructional activities supported by Web 2.0 tools were obtained through semi-structured interview forms and student journals. The information obtained from the interview forms was interpreted using the content analysis method. As a result of the research, it was determined that there is no significant difference in the Map Literacy Scale Final Test scores between the experimental and control groups. However, the final test average scores of the experimental and control group students showed a significant difference compared to the pre-test averages. According to the findings from the qualitative data of the study, it was found that students have a positive attitude towards instructional activities supported by Web 2.0 tools and they find the use of Web 2.0 tools in social studies lessons instructive and entertaining.