İlkokul çağındaki çocuklarda biyolojik olgunlaşma ve motorik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between biological maturation and motor skills in primary school children
  1. Tez No: 982473
  2. Yazar: EMRE KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TORTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul çağındaki çocuklarda biyolojik olgunlaşma düzeylerinin motorik performans parametreleri üzerindeki farklılıklarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Trabzon ili Ortahisar ilçesinde öğrenim gören ve 9–10 yaş aralığında bulunan toplam 105 öğrenci (61 erkek, 44 kız) oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 9,9 ± 0,3 yıl, boy ortalaması 143,1 ± 6,1 cm, vücut ağırlığı ortalaması 38,4 ± 8,1 kg ve beden kitle indeksi ortalaması 18,5 ± 3,2 kg/m²'dir. Biyolojik olgunluk düzeyi, Mirwald vd. (2002) tarafından geliştirilen regresyon temelli“Maturity Offset”(olgunluk uzaklığı) yöntemiyle hesaplanarak, öğrencilerin zirve boy uzama hızı (PHV) değerleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler biyolojik olgunluk düzeylerine göre gruplandırılmış ve istatistiksel analizler Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile gerçekleştirilmiştir. Anlamlı farkların belirlenmesinde Tukey HSD post-hoc testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, biyolojik olgunluk düzeyi ile izometrik kuvvet, anaerobik güç değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p <0,05). Özellikle erken olgunlaşma düzeyine sahip öğrencilerin bu testlerde daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. Esneklik ve sprint testlerinde ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p> 0,05). Sonuç olarak, motorik performansın değerlendirilmesinde yalnızca kronolojik yaşın dikkate alınmasının yeterli olmadığı, biyolojik olgunluk düzeyinin önemli bir belirleyici olduğu görülmüştür. Bu bulgular, çocuklara yönelik fiziksel eğitim ve antrenman programlarının planlanmasında biyolojik gelişim düzeylerinin temel alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the differences in motor performance parameters according to biological maturation levels among primary school children. The study sample consisted of 105 students (61 boys and 44 girls), aged between 9 and 10 years, studying in the Ortahisar district of Trabzon, Türkiye. The participants had a mean age of 9.9 ± 0.3 years, mean height of 143.1 ± 6,1 cm, mean body weight of 38.4 ± 8,1 kg, and mean body mass index (BMI) of 18.5 ± 3,2 kg/m². Biological maturation level was calculated using the regression-based“Maturity Offset”method developed by Mirwald et al. (2002), and the participants' peak height velocity (PHV) ages were determined. The mean Maturity Offset values were-3.05 ± 0.55 years for boys and-1.47 ± 0.44 years for girls. The motoric ability variables included the 10 m sprint test, vertical jump test, handgrip strength, sit-and-reach flexibility test, and 30-second sit-up test. The data were grouped according to biological maturation levels, and statistical analyses were performed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA). Tukey HSD post-hoc test was applied to identify significant differences. The results indicated statistically significant differences between biological maturation levels and the variables of izometric strength, anaerobic power. (P <0.05). It was observed that students with an early maturation level performed better in these tests. However, no significant differences were found among groups in flexibility and sprint performance (P> 0.05). In conclusion, the findings revealed that chronological age alone is insufficient for assessing motor performance and that biological maturation level should be taken into account. It is therefore recommended that physical education and training programs for children be designed based on their biological development levels.