Kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerde şev stabilitesi ve uygulama yöntemleri
  1. Tez No: 77200
  2. Yazar: CANER ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerde şev stabilitesi ve uygulama yöntemleri konusundaki bu çalışmada; Yamaç ve şev stabilitesinde, kütle hareketleri sınıflandırılarak, Jeomorfolojik açıdan incelenmiştir. Şev stabilitesinin etüdünde arazi ve laboratuar çalışmalarıyla stabilite bozulmalarını denetleyen etmenler üzerinde durularak şev ve yamaç stabilitesinin bozulmasında önemli bir yer tutan heyelanlara ayrıca değinilmiştir. Şev stabilitesinin sağlanması ve bu konuda alınacak önlemler, örneklerle anlatılarak ayrıca ankraj tekniği üzerinde durulmuştur. Şev stabilitesi konusuna teorik açıdan yaklaşılarak, şevlerde stabilite analizi yöntemleri çözümlü örneklerle anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study concerning the stability of slopes and method of application in grounds with and without cohesion; Mass movements in the stability of slopes are classified and observed geomorphologically. In the study of slope stability, the factors controlling stability defects are concerned through site and laboratory studies and landslides which have a profound role in stability defects are further more discussed in detail. The precautions to be taken for slope stability are considered in examples with emphasis on anchor technique. Slope stability is considered also through a theoretical position and stability analysis methods are described in examples with solutions.