Temel kazılarının şev stabilitesi ve desteklenmesi
Slope stability and retaining of excavations
  1. Tez No: 77199
  2. Yazar: NAZİFE ÖZDOĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Tüm yapıların yeraltında kalan kısımlarının yapılabilmesi için yapıların özelliklerine göre boyları ve genişlikleri değişen temel kazılan yapılmaktadır. Özellik arz eden binalarda yapılan derin kazılar ve bu kazıların desteklenme metotlan tezimin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada literatürde temel kazı yüzeyleri için yapılan araştırmalar incelenmiştir. Bu bilgilerin ışığı altında dört ayrı zemin tipi seçilmiştir. Önce bu zemindeki kazı şevlerinin stabilitesi belirlenmiştir. Sonra palplanş, ankrajlı palplanş ve istinad yapılan destekleme sistemi olarak seçilmiş ve analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, seçilen kazı destekleme sistemlerinin karşılaştırılması için, analiz değerleri de incelenmiştir. Sonuç olarak seçilen zemin tipleri ve destekleme sistemleri analizleri ve ekonomik analizler karşılaştırılarak mevcut zemin için emniyet ve ekonomik duruma göre sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Excavation having various dimensions is necessary to construct the subsurface part of the structures. The selection of retained excavations depends on types of soil and location of nearby structures. In this study, a review of the published literature addressing retained excavations has been made and four different types of soil were selected for the cost and stability analysis of retaining systems. First of all, stability of excavated slopes has been determined for these soils. After that, sheet piles, anchored sheet piles and retaining structures were selected as support systems and their stability analysis has been made on the selected soils. Finally, cost analysis were also investigated for selected retained excavation systems for comparison. As a result, comparisons were made with respect to cost and stability analysis for retaining system of excavations and the most stable and economic case was suggested for selected soils.