Modelling of tropical cyclones and applications to Mediterranean sea
Tropikal siklonların modellenmesi ve Akdeniz'e uygulamaları
  1. Tez No: 772010
  2. Yazar: ASLIHAN DEVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tropikal siklonlar genel olarak tropikal bölgelerde meydana gelir. Akdeniz kasırgaları, Akdenizde zaman zaman gelişen, tropikal özelliklere sahip siklonlardır. Akdeniz kıyıları, daha sık ve güçlü siklonlar nedeniyle her geçen gün daha savunmasız hale gelmektedir. Tropikal siklonlar uzun dalgalar, atmosferik basınç değişikliği ve yüzey rüzgar alanları tarafından üretilir. Basınç ve rüzgar verileri, uluslararası veri kaynakları CFSR ve ECMWF ERA5 içinde mevcuttur. Bu çalışma, NAMI DANCE sayısal modellemesini kullanarak tropikal siklonları simüle etmek ve hesaplanan dalgaların sonuçlarını gözlem ve ölçümlerle karşılaştırmak için yapılmıştır. Atmosferik basınç ve rüzgar alanlarının CFSR ve ECMWF ERA5 verileri arasındaki korelasyonu da karşılaştırma için incelenmiştir. Örnek olay çalışmalarından ilk olarak, Dorian 28 Ağustos 10 Eylül 2019 tropikal siklon olayına sayısal modelleme uygulanmış ve sonuçlar gözlem ve ölçümlerle karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, Trudy 11 Kasım 14 Kasım 2019 ve Zorbas 28 Ağustos 30 Eylül 2018 Akdeniz fırtınaları simüle edilmiştir. Hesaplanan okyanus dalgalarının sonuçları, gelgit ölçüm istasyonlarından alınan ölçümlerle karşılaştırarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tropical cyclones occur in the tropical areas in general. Mediterranean hurricanes are cyclones with tropical characteristics and known as medicanes which occasionally develop in the Mediterranean Sea. The long waves in tropical cyclones are generated by atmospheric pressure disturbance and surface wind fields. Pressure and wind data are available in international data sources CFSR and ECMWF ERA5. This study is carried out to simulate tropical cyclones using the numerical modelling NAMI DANCE and compare the results of computed water levels with the observations and measurements. The correlation between CFSR and ECMWF ERA5 data of atmospheric pressure and wind fields is also investigated for comparison. As the case studies firstly, the numerical modelling is applied to the tropical cyclone event Dorian from 28 August to 10 September 2019 and the results are compared with the observations and measurements. Secondly, Mediterranean storms Medicane Trudy from 11 November to 14 November 2019 and Medicane Zorbas from 28 August to 30 September 2018 are simulated. The results of computed ocean waves are compared with the measurements from tide gauge stations. The results are presented with comparisons and discussions.