Doğu Karadeniz Treptacantha barbata popülasyonlarınınantioksidan ve gelişme özelliklerinin ekolojik durum sınıfı gözeterek araştırılması
Investigation of some antioxidant and development characteristics of Eastern Black Sea Treptacantha barbata populations regarding ecological status class
  1. Tez No: 772009
  2. Yazar: ÜMİT DOKUZPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Fizyoloji, Kimya, Marine Science, Physiology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Ekolojik Değerlendirme İndeksi (EEI) gözetilerek, Treptacantha barbata (TB)'nın antioksidan özelliklerinin çevresel faktörler ile ilişkisini mevsimsel olarak ortaya koymaktadır. Bu amaçla, 1 ila 2 yaş aralığındaki TB numunelerinin bazı in vitro antioksidan özellikleri (FRAP ve DPPH süpürme aktiviteleri) TP (toplam fenolik içerik), TF (toplam flavonoid, içerik) ve bazı fenolik içerikler (HPLC) araştırılmıştır. İstasyonlara ait deniz suyu fizikokimyasal parametreleri (sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve tuzluluk) in situ olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This project, regarding to Ecology Evaluation Index (EEI), presents antioxidant properties of Treptacantha Barbara (TB) and the relation between environmental and seasonal factors on the properties of TB. For this purpose, some in vitro antioxidant properties (FRAP and DPPH scavenging activities), TP (total phenolic content), TF (total flavonoid content) and some phenolic contents (HPLC) of TB samples aged 1 to 2 years were investigated. Also, physicochemical parameters of sea water from the identified stations (temperature, pH, dissolved oxygen, conductivity and salinity) were analised in situ.