Depo performans ölçümüne yönelik bir model önerisi
A model proposal for warehouse performance measurement
- Tez No: 772019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZGE ÖZASLAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde lojistik işletmeler için, rekabet koşullarına ayak uydurmak ve müşteri taleplerini karşılamak zorlu bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Sebebi ise değişen ticari koşullar ve buna bağlı olarak müşteri taleplerinin değişken olmasıdır. Lojistik işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ticari süreçlere ayak uydurması ve müşteri taleplerinin karşılanması gerekmektedir. Lojistik faaliyetlerin işletmelere olan maliyet etkisi de göz ardı edilemeyecek seviyelerdedir. Lojistik işletmelerde nakliyeden sonra en yüksek maliyet ve çevresel etki sebebi depolama fonksiyonudur. Depolarda yürütülen faaliyetlerin etkinliği ve verimliliği ile lojistik faaliyet süreçlerinde kısalma ve lojistik maliyetlerde azalma meydana gelecektir. Lojistik depoların işletme maliyetlerini düşürebilmek için sektördeki yöneticilere ve tüm işletme çalışanlarına büyük görevler düşmektedir. Depolarda, hedeflenen başarı kriterlerini sağlayabilmek için çalışanların tüm depolama operasyonlarında yüksek performans sergilemeleri gerekmektedir. Lojistik depolarda yürütülen faaliyetlerin verimli ve yüksek performanslı olarak gerçekleştirilmesini sağlayabilmek ayrıca lojistik ve depo yöneticilerine yol gösterebilmek için çalışma gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışmada lojistik depolarda performans ölçümü için belirlenen kriterler arasından en önemli kriterleri belirlemek ve kriterleri önem derecesine göre sıralayarak bir model önerisi sunulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde lojistik kavramından ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Ardından gerçekleştirilen lojistik faaliyetlere değinilmiştir. Lojistik faaliyetler arasında önemli bir yeri olan depoların çeşitlerinden, özelliklerinden ve fonksiyonlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde lojistik ve performans kavramları açıklanmış ve öneminden bahsedilmiştir. Gerçekleştirilen literatür taraması ile lojistik depo performans kriterleri incelenmiş ve lojistik depo performansı konulu çalışmalara değinilmiştir. Ardından çalışmada kullanılan depo performans kriterleri belirlenmiş olup, kriterler hiyerarşik olarak yapılandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın amacı olan lojistik depolarda yürütülen temel faaliyetlere yönelik olarak belirlenen performans kriterlerinin değerlendirilmesi için çalışmaya özel olarak veri toplama formu hazırlanmıştır. İstanbul ilinde faaliyet gösteren lojistik işletmelerin depo yöneticilerinden oluşan 7 kişiden veri toplama formu aracılığı ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile tutarlılıkları belirlenmiş ve 2 kişinin verilerinde tutarsızlık tespit edilmiştir. Ardından 5 kişiden elde edilen veriler doğrultusunda Best Worst Method (BWM) ile gerçekleştirilen analizi sonucunda verimlilik ana kriterinin diğerlerinden önemli olduğu, zaman ana kriteri başlığı altında bulunan sipariş toplama sürecinin, kalite ana kriteri altında bulunan fiziksel envanter doğruluğu, maliyet ana kriteri altında bulunan sipariş işleme maliyeti ve verimlilik ana kriteri altında bulunan işçilik verimliliği kriterleri en önemli kriterler olarak belirlenmiş ve diğer kriterlerin de birbirlerine göre olan ağırlıkları tespit edilmiş ve bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, keeping up with the competition conditions and meeting customer demands is considered as a difficult process for logistics businesses. The reason is that the changing commercial conditions and accordingly the customer demands are variable. In order for logistics enterprises to continue their activities, it is necessary to keep up with commercial processes and meet customer demands. The cost effect of logistics activities on businesses is at levels that cannot be ignored. In logistics enterprises, the reason for the highest cost and environmental impact after transportation is the storage function. It is possible to shorten the logistics activity processes and reduce costs by carrying out the activities carried out in the warehouses effectively and efficiently. In order to reduce the operating costs of logistics warehouses, managers in the sector and all business employees have great duties. In warehouses, employees must demonstrate high performance in all storage operations in order to achieve the targeted success criteria. Efforts were made to ensure that the activities carried out in logistics warehouses are carried out efficiently and with high performance, and to guide logistics and warehouse managers. In this study, it is aimed to determine the most important criteria among the criteria determined for performance measurement in logistics warehouses and to present a model proposal by ordering the criteria according to the degree of importance. In the first chapter, the concept of logistics and its historical development are mentioned. Then, the logistics activities carried out are mentioned. The types, features and functions of warehouses, which have an important place among logistics activities, are mentioned. In the second part, the concepts of logistics and performance are explained and their importance is mentioned. With the literature review, logistics warehouse performance criteria were examined and studies on logistics warehouse performance were mentioned. Then, the warehouse performance criteria used in the study were determined and the criteria were structured hierarchically. In the third part, a data collection form was prepared specifically for the study in order to evaluate the performance criteria determined for the basic activities carried out in the logistics warehouses, which is the purpose of the research. Data were obtained from 7 people, consisting of warehouse managers of logistics enterprises, through a data collection form. The consistency of the data obtained with the Analytical Hierarchy Process (AHP) was determined and inconsistency was determined in the data of 2 people. Then, as a result of the analysis carried out with the Best Worst Method (BWM) in line with the data obtained from 5 people, the main criterion of efficiency is more important than the others, the order picking process under the main criterion of time, the accuracy of the physical inventory under the main criterion of quality, the order processing under the main criterion of cost. Labor efficiency criteria, which are under the main criteria of cost and productivity, were determined as the most important criteria, and the weights of other criteria relative to each other were determined and a model proposal was presented.